duvar

warning: Creating default object from empty value in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Duvarın dökülen sıvası nasıl ve neyle tamir edilir?

İlk yapmamız gereken bozuk yüzeyi bir spatula ile iyice kazımak ve temizlemektir. Mümkünse kalkması muhtemel yerler kaldırılır ,duvar temizlenir. Daha sonra bir kovada alçımızı hazırlayacağız. Alçı çok sert olursa bozuk yüzeyi düz dolduramaz ve dökülür ,tutunamaz. Çok çıvık olursada akar şekil almaz. Ne çok yumuşak ne çok sert olmalıdır kıvam. Saten alçılar genellikle 10 kg alçıya 7 lt su oranında karıştırılır ancak alacağınız markanın kutusunda yönerge var ise siz o yönergeye uyun.

Yüzeyi iyice kazıdıktan sonra bir fırça ile tozunu alın ve bir fısfıs yada sünger ile nemlendirin. Nemli yüzey alçının daha iyi tutunmasını sağlar.

Duvardaki rutubet lekesi nasıl çıkar?

Boşalan cam sileceği şişelere sadece camaşır suyu ile doldurun ve küflerin üzerine sıkın. Kuruduğunda küf lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.
Yanlız tavanı yaparkengözlük ve yüzünü saracak bir örtü le sarmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda üzerinize kötü birşeyler giyin. Sakın önceden silmeye calışmayın çünkü ne kadar silerseniz silin temizlenmiyor.

Rutubet Nedir?

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.

Rutubet sözcüğü havadaki su buharı anlamına gelir ve nem sözcüğü ile eş anlamlıdır. Ancak evlerde yaşam kalitesini düşüren, duvarlara, mobilyaya, giysilere ve hatta insan sağlığına zarar verecek kadar çok nemli ortamlar için ‘rutubetli’ terimi daha sık kullanılır.

Duvar Kağıdı Sıvıyı İyice Emmeli

Duvar kağıdına hazırladığınız karışımı süngerle, boya fırçasıyla ya da rulo fırçayla – zeminin genişliğine göre – sürebilirsiniz. Çok geniş bir duvar değilse bir sprey şişe ile de duvar ıslatılabilir. Islatma işleminden sonra on dakika kadar ıslattığınız bölümde duvar kağıdının sıvıyı emmesini bekleyin. Duvar kağıdı iyice suyu çekmez ve yeterince ıslanmazsa sökme işi zorlaşır. Kağıdın kabaracağı kadar su kullanmalısınız.

Duvar kağıdını elle veya spatula yardımıyla sökmeye başlayın. Sökme işleminde duvarda kazınması gereken parçalar kalabilir. Sert fırça, spatula ya da duvar kağıdı kazıyıcı benzeri malzemeleri deneyebilirsiniz.

Duvar kağıdının kabarmadığı ve kolay sökülmediği durumlarda gerekiyorsa biraz daha kağıdı ıslatıp bekleyebilirsiniz. Kuruma sorununa karşı duvarda kısım kısım çalışabilirsiniz.

Duvar kağıdını aşağıdan başlayıp yukarı doğru sökün ve zorlandığınız yerde bir spatuladan yardım alın.

Duvara Raf montajı Nasıl Yapılır?

Rafınız nereye takılacak?
İlk önce rafınızı tam olarak nereye monte etmek ve üzerine ne koymak istediğinize karar verin. Bir kitap rafının derinliği, üzerine bitkiler koymak istediğiniz bir rafın derinliğinden farklıdır. Doğru boyutta bir raf alın ve monte etmek istediğiniz yerde duvara dayayarak tutun. Bir su terazisi kullanarak rafı yatay olarak yerleştirin ve alt tarafını duvarın üzerine işaretleyin.

Rutubetli Duvar Nasıl Tamir Edilir?

Kimyasal ve biyolojik anlamda istisnai durumlar dışında zararlı yapılar olan küf ve mantar gibi organizmalar, genel olarak nemli ve rutubetli ortamları severler. Buna göre nemli ve rutubetli bir ortamda bulunan bir insanın akciğer problemleri ve nefes darlığı sorunları çekmesi ne kadar olası bir durum ise bu ortamlarda bulunan cansız malzemeler de bu tarz küflenme gibi problemleri de yaşayabilmektedirler.

Özellikle böyle bir ortama sahip olan yapıyı saran duvarlarda bu durum çok sık gözükür. Yapısal anlamda duvara zarar veren nem ve rutubet etkisinde kalan bir duvarın acil müdahaleye ihtiyacı vardır. Rutubet yapan duvarların bu etkiyi görünür hale getirmesi çok hızlı bir süreç olmakla beraber bu durum müdahale hızını da artırmaktadır.

Duvara Raf montajı Nasıl Yapılır?

Raflar ekstra depolama yeri sağlar ve örneğin kitap rafı olarak dekoratif bir işleve sahiptir. Rafları farklı malzemelerden, farklı renklerde ve boyutlarda yapabilirsiniz. Ayrıca destekler konusunda da yaratıcı olabilirsiniz; her zaman örneğimizde gösterilen köşeli destekleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Duvara delik delmeden önce, delik açmak istediğiniz yerde su ve gaz boruları ya da elektrik kabloları bulunmadığından emin olun. Gizli boruların ya da kabloların yerini tespit etmek için özel elektronik dedektörler mevcuttur.

Duvar çatlağı nasıl tamir edilir?

Duvarınızda meydana gelen çatlağı önce spatula veya düz tornavida ile iyice genişletin. İçindeki tozu alın. Açılan aralığa poliüretan mastik sürüp çatlağı iyice doldurun.

Poliüretan mastik mükemmel esnekliği sayesinde çatlamayı uzun süre engelleyecektir. Tercihen poliüretan mastikten sonra çatlak üzerine derz bantı da yapıştırabilirsiniz.

İçeriği paylaş