Laminat

warning: Creating default object from empty value in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Laminat Bakımı Nasıl Olur?


Laminat Yer Döşemesi: Bakım ve temizlik önerileri

Laminat yer döşemeleri oldukça hijyenik ve kolayca temizlenebilen yer kaplamalarıdır. Laminatlarınızı uzun süreli kullanabilmek için birkaç öneriyi dikkate almalısınız:

Laminat parke`nin altına ne döşenir?

Laminat Parkelerin Uygulanması Esnasında Altına Kullanılacak Malzeme Seçimi, Öncelikle Laminat Parkenin Döşeneceği Zeminin Durumuna Bakılmalıdır.

Eğer Şap Üzerine Laminat Parke Uygulaması Yapılacak Ve Şapta Hafif Bozukluk Varsa, Isı Yalıtım Malzemesi Diye Tabir Edilen 3 V 5mm Kalınlığında Olan İzo1 (Kapron) Kullanılır.

Parke esnemeleri nasıl giderilir?

Evdeki tüm döşemeler mekandaki havanın nemine göre ya büzüşür, çeker yada esneme, genişleme yapar. Kapı ve pencereler yağışlı mevsimlerde sıkışma yada kabarma yapabilir.

Esneme yapan Laminat Parkelerin tamiri daha zordur. Yapılması gereken tek şey ise zeminin nasıl olduğunu kontrol edilmesidir, eger zemin tam tür değil ise ve dösediğimiz Laminat Parke kaliteli yada sağlam değil ise klik laminatlar zamanla cikar ve esneme yapmaya başlarlar. Tek çözüm ise zemini tekrardan kontrol ediniz ve zemine uygun altına serilen şilt kullanin.

Ahsap Parke

Dünyadaki ilk laminat parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir.
Ancak Parke AR-GE çalısmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminat parke Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminat Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmaları araştırma ve geliştirmeye yönlendirmiştir .1985`lerin sonlarında laminat parke diğer zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir.
Laminat parke dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır

Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Aslında, laminat parke sadece nemli bir bez, paspas, süpürge veya elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Yüzey kiri bir bezle veya elektrikli süpürge ile kolayca çıkarılabilir. Ayak sürtme izleri ve zor lekeler hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir: tek yapmanız gereken Krono Original® parkenizi nemli bir bezle silmektir. Silmeden önce bezi iyice sıkmaya dikkat edin.

Uygun olmayan temizlik maddeleri
Aşağıda listelenen temizlik maddeleri laminat parke:
- Balmumları
- Ağartıcı
- Güçlü çözücüler
- Yüzey kaplamasına zarar verebilecek aşındırıcı cilalar

Laminat parkenizi bir temizlik maddesi kullanarak temizliyorsanız, parkeyi hiç kalıntı kalmayacak şekilde, olabildiğince iyi kuruttuğunuzdan emin olun.

Halı Üzerine Laminat döşenir mi?

Hayır. Halı uygun bir alt zemin değildir. Halının çok düşük basınç dayanıklılığı bulunmaktadır (çok yumuşak) ve hijyenik nedenlerden dolayı uygun değildir

Laminat Parke Nedir?

Dünyadaki ilk laminat parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir.
Ancak Parke AR-GE çalısmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminat parke Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminat Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmaları araştırma ve geliştirmeye yönlendirmiştir .1985`lerin sonlarında laminat parke diğer zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Laminat parke dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:

Zemin mazemeleri neye göre seçilir?

Odaya göre zemin kaplaması seçimi
Zemin kaplamalarımızın tümü rahatlık, güzellik ve performans sunmak için en yenilikçi teknolojileri kullanır. Ancak her odanın kendine özel bir gereksinimi vardır ve seçiminizi yaparken bu noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Giriş ve hol - Eve giren çıkan insanların kirletip ıslatabileceği bu zeminin kaplaması özel çözümlere ihtiyaç duyar. Hafif ıslaklığa dayanabilecek ve temizlemesi kolay bir sert yüzey seçin.

Ofis – Sizin için en önemli olan ofisinizin sessiz ve rahat olması ise akustik özellikleri iyi olan bir zemin kaplamasını tercih etmeniz gerekir. Muhtemelen ofis mobilyalarının veya çok sayıda ziyaretçiniz olacaksa yoğun kullanımın zarar vermeyeceği sert bir yüzey seçmek isteyeceksinizdir. Elektrikli eşyanız fazlaysa anti statik özelliğe sahip zemin kaplamaları yerinde bir yatırım olacaktır.

Laminat - Fayans veya taş zeminde, ne yapmak gerekir?

Bu durumda kesinlikle bir buhar kesici kullanmak gerekir. Yani entegre nem koruması olan bir izolasyonun kullanılması uygun olur. İkinci şart: yürüme ve adım yankısı izolasyonu. Bir olasılıkla gerekebilecek olan diğer ürün: zemin eşitlemesi. Aynı beton taban üzerinde döşemede olduğu gibi burada da mekanınızın kullanım durumuna göre çeşitli izolasyon alt katmanları arasından seçim yapabilirsiniz.

Laminat halının üstüne döşenebilir mi?

Bunun için size bir buhar kesici ve adım veya yürüme yankısı izolasyonu gerekecektir veya entegre buhar kesicisi olan bir alt katmanı kullanabilirsiniz. Profesyonel Akustik döşemesi "Pro Acoustic strong+“ iki görevi birden görebilir. Mükemmel biz ses izolasyonudur ve güvenilir bir nem koruması sağlıyor. Ayrıca ısı geçirgenlik özelliği de çok iyidir, bu özellik eğer bir zemin ısıtma sisteminin üzerinde döşenecekse, çok önemlidir. Eğer ısı geçirgenliği o kadar önemli değilse, EPS Plus izolasyonu da kullanılabilir. O da yine ses izolasyonu ve mineral içerikli zeminler üzerinde laminat döşemesi yapılırken şart olan nem korumasından oluşan bir kombinasyondur.

Laminat döşeme klavuzu

Mineral zeminlerde döşeme işlemine başlamadan önce neme karşı koruma sağlamak amacıyla mutlaka bir buhar önleme folyosu (PE folyo) tekne biçiminde döşenmelidir. Şeritlerin 20 cm üst üste binmesine izin verin ve yapışkan bant ile sabitleyin. Ahşap zeminlerde PE folyo döşenmemelidir.

Ayak sesi yalıtımı için lütfen bir PE köpük folyosu veya uygun başka bir altlık kullanın. Şeritleri levhalar ile aynı yönde döşeyin.

Parke`de çatlak, yarık ve gıcırtılar belirdiğinde ne yapılmalı?

Döşemelerde çatlak, yarık ve gıcırtılar belirdiğinde ne yapılmalı?
Evdeki tüm döşemeler mekandaki havanın nemine göre ya büzüşür, çeker yada esneme, genişleme yapar. Kapı ve pencereler yağışlı mevsimlerde sıkışma yada kabarma yapabilir.

Kuru ve soğuk havalarda gömmedolap ve mobilyalarda çatlak ve ince çizgiler halinde ayrılmalar görülebilir. Bu aslında ahşabın doğal ürün yapısından kaynaklanan bir özelliktir. Zaten ahşabı bu denli arzu edilen bir ürün haline getiren de onun bu doğal yapısıdır.

Çatlak ve yarıklar: Çatlaklar aşırı nem ortamından dolayı oluşabileceği gibi nemin yeterli ölçüde bulunmadığı ortamlarda da ortaya çıkabilir. Isıtma sistemlerinin kullanımıyla oluşturulan kuru hava koşulları da döşemelerinizin board kenarları arasında ufak çatlaklar oluşturabilir.

Nemlendirici cihaz kurulumu ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Böylelikle hem aileniz hem de parkeleriniz uygun nem oranıyla daha sağlıklı bir ortamdan fayda sağlamış olur.

Kilitli laminat parke sistemi ve özellikleri farkları

Kilitli laminat parke ürünü montajı kolay ve basittir. Kilitli laminat parke ürünü montajında yapıştırıcıya ihtiyaç yoktur. Kilitli laminat parke ürünü istendiği zaman sökülüp montajı tekrar yapılabilir. Bir yerden diğer bir yere taşınabilir. Kilitli laminat parke ürününün tamiri çok basittir. Zarar gören laminat parke paneli değiştirilebilir.

Parkeler nasıl parlatılır

Parkelerin temizliği:
Laminant veya masif, hangi tür parkeye sahip olursak olalım dikkat etmemiz gerekenler aşağı yukarı aynıdır.

Öncelikle parke üzerindeki tozu, kuru bir bez veya elektrikli süpürgeyle topluyoruz. Parkenin çizilmesini önlemek için, elektrikli süpürgenin sert zemin ayarında çalışıyor olması ve süpürürken çok büyük kuvvet uygulanmaması önemli.

Tozdan arındırdığımız parkeyi temizlemek için marketlerde satılan ahşap temizleyici maddelerden yararlanmalıyız.

Bu maddelerin önerilen kullanma şekli ve miktarına mutlaka göz atmalıyız. Kutunun arkasında tavsiye edilen kullanım miktarına sadık kalmak önemli.

Parkeyi çizmeyecek bir bezi karışımın içinde ıslatıyor ardından bezi iyice sıkıyoruz. Parkeleri, fazla sulu, iyi sıkılmamış bezlerle kesinlikle silmemeliyiz.

Eğer kullandığımız bez parke üzerinde, yoğun bir ıslaklık bıraktıysa bunu kuru bir bezle gidermemiz şart.

Laminant Parkenin Avantajları

Üzerinde ayakkabı ile yürünebilir.
Çizilmez ezilmez ev ve büro mobilyalarına karşı dayanıklıdır.
Darbelere dayanıklıdır.
Leke tutmaz.
Rengi solmaz,güneş ışığından etkilenmez.
Anti-statiktir toz tutmaz.
Anti alerjiktir.
Evde kullanılan kimyasallara karşı dayanıklıdır.
Kolay temizlenir.
Sigara,puro ateşinden etkilenmez.
Yerden ısıtmalı sistemlerde güvenle kullanılabilir.
Yüzer sistem bir döşeme malzemesidir.
Kolay monte edilir aynı anda kullnıma hazırdır.
Bakımı çok kolaydır,elektrik süpürgesiyle süpürülüp nemli bezle silinir.
Sistre cila gerektirmez.

İçeriği paylaş