Parke

warning: Creating default object from empty value in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Parke Çizikleri Nasıl tamir Edilir?

Günümüzün Modernleşmesinde insanların kendi zevkleriyle evlerinin dekorlarının bir parçası olan Parke Yeri veya Laminat Yer döşemeleri kullanılmaktadır. Laminat ile Parkenin farkı Laminat;n üzerinde gerçek tahta modelinin lameli olmaması ve farklı şekillerdeki tahta dekorları yapıştırması, Parkede ile tam tersine gerçek tahtaların yüzeyinde olması ve 3 bölüm olarak yapılması laminatın farkıdır. Parke üzeri laminata dair hep sıcak durur buda kış aylarında ayaklarımızın soğuğa karşı korumasıdır.

Parke esnemeleri nasıl giderilir?

Evdeki tüm döşemeler mekandaki havanın nemine göre ya büzüşür, çeker yada esneme, genişleme yapar. Kapı ve pencereler yağışlı mevsimlerde sıkışma yada kabarma yapabilir.

Esneme yapan Laminat Parkelerin tamiri daha zordur. Yapılması gereken tek şey ise zeminin nasıl olduğunu kontrol edilmesidir, eger zemin tam tür değil ise ve dösediğimiz Laminat Parke kaliteli yada sağlam değil ise klik laminatlar zamanla cikar ve esneme yapmaya başlarlar. Tek çözüm ise zemini tekrardan kontrol ediniz ve zemine uygun altına serilen şilt kullanin.

Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Aslında, laminat parke sadece nemli bir bez, paspas, süpürge veya elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Yüzey kiri bir bezle veya elektrikli süpürge ile kolayca çıkarılabilir. Ayak sürtme izleri ve zor lekeler hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir: tek yapmanız gereken Krono Original® parkenizi nemli bir bezle silmektir. Silmeden önce bezi iyice sıkmaya dikkat edin.

Uygun olmayan temizlik maddeleri
Aşağıda listelenen temizlik maddeleri laminat parke:
- Balmumları
- Ağartıcı
- Güçlü çözücüler
- Yüzey kaplamasına zarar verebilecek aşındırıcı cilalar

Laminat parkenizi bir temizlik maddesi kullanarak temizliyorsanız, parkeyi hiç kalıntı kalmayacak şekilde, olabildiğince iyi kuruttuğunuzdan emin olun.

Laminat Parke Nedir?

Dünyadaki ilk laminat parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir.
Ancak Parke AR-GE çalısmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminat parke Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminat Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmaları araştırma ve geliştirmeye yönlendirmiştir .1985`lerin sonlarında laminat parke diğer zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Laminat parke dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:

Ahşap parke nasıl cilalanır?

Cilalama
Ahşabı cilalamadan önce iyice temizleyin. Toz, tutkal, kir ve reçine lekelerini ılık su ile çıkartabilirsiniz. İnaçli lekeler için terebentin tuzu iyi bir çözücüdür. Tahtayı temizlerken damarları yönünde temizleyin. Boyarken de bu kural geçerlidir, daha iyi sonuç alınır. Temizleme işlemi sırasında her yerin aynı ölçüde nemlenmesine, ıslanmasına dikkat edin. İyice kuruduktan sonra zımpara işlemi yapılmalıdır. Zımpara tozu da iyice temizlendikten sonra ahşabınız cilaya hazır demektir. Mümkünse işlemi süratle yapın ve doyurarak sürün.

Zemin İzolasyonu Nasıl Yapılır?

İzolasyon, bulunulan konutların enerjisini ve ısısını korumak için uygulanan ve son derece faydalı olan bir yapılanmadır. İzolasyon ile birlikte önemli ölçüde enerji tasarrufu yapılmaktadır. Evlerin dış cephelerine ve zeminine izolasyon yapılarak ev içerisindeki sıcaklığın korunması amaçlanmaktadır.

Zemin izolasyonunda, zemin üzerinde bulunan döşemelerin zeminle sürekli olarak uyumlu olması gerekmektedir. Özellikle soğuk bölgelerde ev içerisindeki ısının korunması için dış cephenin yanında zemin izolasyonunun da yapılması gerekmektedir. İç sıcaklık ile zemin sıcaklığının farklı olması büyük bir enerji kaybına neden olmaktadır. Zemin için yapılan ısı yalıtımlarında zeminin kullanılan malzeme ile uyumlu olması gerekmektedir.

Parkelerin kabarma nedenleri

Parkeler belli bir ısı ve nem değerine karşı dayanıklılık göstermektedirler. Eğer bu değerlerin üzerine çıkılırsa parkede kabarma gerçekleşir. Eğer parkeler aşırı derece ve uzun süre suya maruz kaldıysa ve evinizde rutubet varsa parkelerinizin kabarması oldukça doğaldır.

Günlük olarak temizlik yaparken silinen parke yüzeyi kurulanmamış ve ıslak bırakılmışsa parkede kabarma meydana gelir. Ayrıca temizlik sırasında güçlü bir kimyasal kullandıysanız parkeleriniz zarar görecektir.

Parke ve Laminant için yerden ısıtma kullanımı

Yerden ısıtma
Yerden ısıtma sisteminiz varsa veya ilerde kurmayı düşünüyorsanız, üreticinin gereksinimlerini karşılayan bir zemin kaplaması seçmeniz gerekir. Kendinden regüleli yerden ısıtma sistemleri vinil, laminat ve ahşap zemin kaplamalarımızın çoğu için uygundur. Ancak doğal yapılarından dolayı aşırı kurumaları halinde çatlayıp boşluk oluşturabileceğinden akçaağaç ve kayın zemin kaplamaları, yerden ısıtma sistemleriyle kullanılmamalıdır. Satın almadan önce uzmanlara danışmanız gerekir.

Laminat döşeme klavuzu

Mineral zeminlerde döşeme işlemine başlamadan önce neme karşı koruma sağlamak amacıyla mutlaka bir buhar önleme folyosu (PE folyo) tekne biçiminde döşenmelidir. Şeritlerin 20 cm üst üste binmesine izin verin ve yapışkan bant ile sabitleyin. Ahşap zeminlerde PE folyo döşenmemelidir.

Ayak sesi yalıtımı için lütfen bir PE köpük folyosu veya uygun başka bir altlık kullanın. Şeritleri levhalar ile aynı yönde döşeyin.

Parke'de yanıklar nasıl yok edilir?

Waxlı yüzeyler için: Çok derin yanıklar değilse bulaşık teli genel anlamda bu lekenin çıkmasını sağlayacaktır.
Bulaşık telini biraz su ve sabunla hafifçe ıslatarak etkisinin artmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki aşama olarak da waxlayın.
Yüzey cilaları için: Zarar gören bölgeyi keskin ve sivri bir bıçak yardımıyla hafifçe kazıyın.
Cilanın kazındığı ve yok olduğu alana çok az miktarda cila uygulayın.

Çatlayan parkelere ne yapılır?

Çizik veya küçük çaplı çatlakların tamirinde en pratik yöntem, günümüzde tüm yapı marketlerde satılan lamine parke rötuş kalemi kullanmaktadır. Bu kalemlerin içinde bulunan kimyasallar hızlı bir biçimde ahşap yüzeye etki ederek, hasar gören lamine parke parçasının dış etkenlerden daha fazla etkilenmemesini sağlayacaktır. Lamine parke rötuş kalemi kullanmak maliyet açısından büyük avantaj sağladığı gibi, tamirat işleminin çok pratik ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına da yardımcı olacaktır. Çizilen ya da çatlayan yüzeyin üzerine uygulanan kimyasalın uzun süre boyunca koruma sağlaması için yine yapı marketlerde bulunan rötuş cilalarını kullanabilirsiniz. Bu tür küçük çaplı sorunların tamir edilmesi çok pratik olmasına rağmen lamine parke yüzeylerde görülen en ciddi sorun neme bağlı gelişen problemlerdir.

Yerden ısıtmada hangi tür şilte kullanılmalı?

Yerden ısıtmalı zeminlerin üstünede parke yada Laminant döşeme yapabilirsiniz. önemli olan uygun şilteyi kullanmanız. Yerden ısıtma sistemi neyle çalışıyor bu önemlidir. 1. olarak su ile çalısan ve elektrik olarak çalışan yerden ısıtma sistemleri vardır.

Su ile çalışan sistemlerde hiç bir sorun olmadığı gibi daha uygundur. Elektrikli sistemle çalışanlar için bu o kadar kolay değidir. Bu çok hassas bir sorundur. Allah muhavaza en ufak bir elektrik sorununda evinizdd yangın cıkması cok muhtemeldir. Tavsiyem sizlere Parke elektrik ile çalışan yerden ısıtmalı zeminlere döşeme yapılmaması.

Gelelim bize gerekli mazemeler. 6-9 mm kalınlığındaki Laminanlar için 2,2 mm şilte uyungur. Şilte dokunduğunuzda cok yumuşak olmamalıdır sert olmalıdır. 9-20 mm olan Parkelerde 1,5 mm olan ve üstünde Aluminyum folye olan Şilteler kullanılır.

Yerden ısıtmalı zeminlere Parke Hangi ağaç cinsleri kullanılmalı?

Ahşap iyi bir iletken değildir. Değişik ağaç cinslerinin ısı iletkenliği 0.10 ve 0.20 W/m2K arasında farklılık gösterir. Benim bu tür bir zemin üzerine döşenmesini tavsiye edebileceğim ağaçlar Meşe, Ceviz, Merbau ve Doussie‘dir. Kayın, Akçaağaç ve dişbudak ağaçlarını ise bu tür zeminler için uzak durulması gereken seçimler olarak gösteriyorum.

Yerden ısıtmalı bir zemin üzerinde kullanılmasını tavsiye edeceğim. Malzeme kalınlığı lamine parkede en fazla 15 mm. ve masif parkede 20 mm.’dir.

Yerden ısıtma, genişliği 57 mm.’den fazla olan ahşap zemin malzemeleri üzerinde korkunç etkiler bırakabilir. Aslında bu tür bir zemin üzerinde mümkün olduğu kadar küçük parçaların döşenmesi malzemenin hareketini azaltmak açısından en mantıklısı olacaktır. 2 ya da 3 katlı lamine parkeler bu tür bir uygulama için en ideal seçimlerdir.

Parkelerde Küf lekeleri temizleme

Küf havasız ve nemli ortamlarda beliren bir yüzey sorunudur. Küfün oluşmasını engellemek için yapılacak en doğru hareket mekan içi en uygun havalandırmanın sağlanması olacaktır. Waxlı yüzeyler için: Küf genelde ahşap temizlik sıvıları ile 1no'lu bulaşık teli yardımıyla çıkartılır. Yüzey cilaları için: Eğer küf yüzeyde yer alıyorsa, uygun bir temizleyiciyle silin. Küf eğer cilanın altında oluşmuşsa yeniden cila yapmak gerekecektir.

Parkelerde Sudan kaynaklanan lekeleri temizleme

Cilalı döşemeler için; lekenin üzerini 1 no'lu bulaşık teliyle sürtün ve yeniden cilalayın. Sonuç başarısız olursa ince bir zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalayın.

Lekeli alan ve çevresini 1 ya da 0 no'lu bulaşık teli, mineral bazlı ispirtolar (mineral spirits) yada ahşap temizleyici kullanarak da temizleyebilirsiniz.

Zemini kurumaya bırakın. Zemin cilasına birebir uyan bir cila uygulayın ve lekeli olmayan alana yayılmamasına özen göstererek dikkatlice uygulayın. Cila iyice kuruduktan sonra waxlayın. Yüzey cilaları için: Tavsiye edilen bir temizleyici kullanın ve temiz bir havlu yardımıyla titizlikle silin.

İçeriği paylaş