Dış Cephe Mantolama Ve Faydaları

Binalarda doğal ısıyı (20-22 derece) yakalamak için kullanılan malzemelere dış cephe mantolama malzemeleri ve yapılan bu işleme de dış cephe mantolama uygulaması (ısı yalıtımı) denir.

Bir başka deyişle, bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi ve dolayısıyla çevre kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla; farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ”ısı yalıtımı” denir.

Isı yalıtımı; düz (teras) ve eğik çatılara, dışa bakan duvarlara, çıkma tabanlarına, toprakla temas eden duvar ve döşemelere, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere yapılır.

Isı yalıtım malzemelerinde ısı iletkenlik katsayısı vardır. Isı iletkenlik katsayısı 0,065’in altında olan malzemelere ısı yalıtım malzemeleri denir. Genellikle dış cephelerde kullanılan yalıtım malzemelerinin ısı iletkenlik katsayısı 0,030 ile 0,040 arasındadır.
Evlerimizde ideal sıcaklıklar 20-22 derece civarındadır. Bu sıcaklığı sağlayarak konforlu ve sağlıklı ortamlarda bulunmak ve binanın dış yüzeyini uzun yıllar boyunca dış etkilere karşı korumak için mutlaka dış cephe mantolama yapılmalıdır.

Mantolama kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyerek enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Böylece hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine fayda sağlar ve uzun vadeli olarak doğaya sağlayacağı fayda da göz ardı edilmemelidir.

Bu uygulamanın yapılmasının en önemli nedenlerinden birisi de daire içerisinde oluşan küf, nem, rutubet gibi sorunların önüne geçmektir.

Dış cephe mantolama dışardan gelen rahatsız edici sesleri kısmen de olsa azaltır.
2000 yılından itibaren devletin verdiği desteklerle bu uygulamalar yeni inşaatlarda artarak devam etmiştir. 2011 yılından itibaren enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale geldi. Bu belgeyi almadan önce dış cephe mantolamasının yapılması gerekmektedir. Tüm yapıların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alması kanuni zorunluluktur.

Dış cephe mantolamalarında malzeme ve işçilik kalitesi de önemlidir. Kurumsal ve işinin ehli bir firma ile çalışıldığında karşınızda daima ciddi bir muhattap ve yapılan uygulamayı takip edecek teknik bir kadro olacağından hem uygulama esnasında, hem de uygulamadan sonra hiç bir sorun yaşamazsınız.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.