Dış Cephe Mantolama Uygulaması

Sadece ısı yalıtımı konusunda değil, su, ses ve rutubet yalıtımı gibi konularda fayda sağlayan yapıların başında gelen mantolama işlemleri binaların inşaatları sırasında yapılabileceği gibi özellikle eski binalarda sonradan yapılabilen ve binanın her anlamda kalitesini yükseltmeye yarayan bir işlemdir. Mantolama yapılan binanın daha güvenli, sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı olabileceğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Uygulanması birkaç gün sürecek ve dış çevreye aşırı bir olumsuz etkisi olmayacak dış cephe mantolama uygulaması sadece bina çevresinin görüntü açısından estetik görüntüsünü birkaç günlüğüne kaybetmesine sebep olabilir. Bu işlemler öncelikle su basman profilinin yerleştirilmesiyle başlar. Su basman profili su terazisiyle yerleştirilir.

Sonrasında strafor yapıştırma uygulaması yapılır. Yapıştırma işlemi çerçeve metodu denilen bir metodla uygulanır. Bu uygulamada yapıştırıcıların, plakaların çevresine sürülerek ve ortasına öbek bırakılarak uygulanmasıyla binanın dış yüzeyi kaplanır.

Yapıştırma işlemi bittikten bir gün sonra dübelleme işlemine geçilir. Plakaların orta kısımlarına da birer ve birleşim yerlerine gelecek şekilde gerekli miktarda dübeller atılır. Yüksek katlı binalarda belirli bir kattan sonra bu dübel sayısı arttırılır. Dübelleme işleminden sonra sıva uygulamasına geçilir. Bir kat sıva kalın bir şekilde uygulanır.

File yerleştirildikten sonra ince bir sıva katı daha çekilir. Bu işlemden bir gün sonra dekoratif kaplama denilen bir kaplama uygulanır. Bu kaplamanın, iz kalmaması için hızlı ve bir seferde yapılması esastır. Dekoratif kaplama bittikten sonra boya uygulamasına geçilir ve istenilen renkte boyanır. Son kat uygulaması iki kat uygulanır. Bu noktada binaların adeta yenilenmesini sağlayan estetik dış görünümün sağlanması mümkündür. İşlemler bittikten sonra iskeleler sökülür ve mantolama işlemi sonlandırılmış olur.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.