Mutfak Taşı Seçimi

Mutfağınızın güzel olması için ürünleri en ince ayrıntısına kadar inceleyip dekorasyonu yapmak doğru olacaktır. Ev dekorasyonu, her zevke ve isteğe göre farklılık gösterir. Mutfak mobilyalarının ve beyaz eşyaların dışında Ev dekorasyonu için önemli olan diğer etkenlerden biri de fayanslar veya mutfak taşlarıdır. Mutfak bir banyo değildir.

Bu nedenle fayansların tüm mutfakta kullanılmaması daha iyi olacaktır. Fayansların hem duvarda hem yerde kullanılmasının sebebi büyük oranda kolay temizlik yapılabilmesi, su basması gibi nedenlerdi. Artık yer döşemelerinde sudan etkilenmeyen parkelerin de kullanılması fayansların tüm mutfak duvarlarında kullanılmamasını etkilemektedir.

Mutfak taşları tüm duvar ve yerlerde değil de, tezgah ve üst dolap arasında ya da davlumbaz hizasında şerit halinde kısaca daha dar alanda kullanıldığında, mutfağınız daha şık olacaktır.

Mutfak taşlarınızı seçerken tezgah, halı, perde veya yer döşemesi ile uyumlu olan, zevkinize göre açık veya koyu görmekten sıkılmayacağınız renklerde, ne büyük ne küçük ve çok parlak olmayan taşları tercih ederseniz bu şıklık tamamlanacaktır. Ancak dikkat çekecek gösterişli bir mutfak istiyorsanız, şıklığı parlak ve büyük taşlarla yine abartı olamayacak büyüklükte bir alanda kullandığınızda da yakalayabilirsiniz. Kararsız olduğunuzda, örneğin tezgahınız desenli ise sade taşlar kullanmanız size yardımcı olabilir.
Ev dekorasyonunuzda şıklığın yanında hangi tarzı kullanacağınız da önemlidir. Klasik mi yoksa modern mi? Ne tarz mutfak isterseniz ona göre dolap,beyaz eşya ve döşeme kullanmalısınız. Örneğin, desenli fayanslar klasik tarz mutfaklara daha uygundur. Modern ve geometrik tasarımlar modern mutfaklara daha güzel oturacaktır. Modern bir mutfakta gül deseni görmeyi beklemeyiz. Bu da ev dekorasyonunda göze batan bir durum olur.
Ev dekorasyonunda şıklığın yanında mutfak taşlarının kolay temizlenebilmesi, leke tutmaması ve hijyenik olması önemlidir. Hatta bayanlar için en önemli unsurdur. Mutfak temizliğine önem verilmesi doğaldır. Çünkü mutfak, yemek yapılan, tüketilen ve saklanan yerdir. Günümüzde çoğa fayans bu algı ve bilgi ile üretildiği için hijyen problemi yaşanmamaktadır. Renkler bu bağlamda önemli değildir. Açık renk kiri daha fazla gösterse de koyu renk daha az kirlenir diye bir şey olamaz.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.