Evde Doğalgaz Tesisatı Nasıl Açılır?

Kiralık veya satılık emlak işlemleri sonrası yeni evlerine taşınan insanlar çeşitli tesisat işlemlerini kendi yaşam alanları için açtırmakla yükümlüdürler. Buna göre altyapısını devlet yönetimlerinin, bina ile ilgili bağlantılarını ise müteahhitlerin yaptırdığı bu bağlantılardan önemli bir tanesi de günümüzün en kolay ve sağlıklı ısınma yollarından olan doğalgazdır. Evine yeni taşınan kişiler doğalgaz hattını isteklerine göre açtırıp açtırmayabilirler.

Soba veya diğer ısınma yollarının modern yapılarda daha zahmetli işlemler olacağı düşünülürse doğalgaz tesisatı olan binalarda yaşayacak olan kişiler genellikle bu fırsatı geriye çevirmezler. Peki ama doğalgaz tesisatı nasıl açılır ? İşte size bu konuda hakkında oldukça faydalı olabilecek bilgiler.

Peki doğalgaz tesisatı nasıl açılır ? Buna göre müşteriler evlerine yeni taşındıklarında doğalgaz yetkili firmalarına gaz alabilmek için başvuruda bulunurlar. Doğalgaz yetkili firma mühendisleri başvuru yapanın evine giderek öncelikle doğalgaz tesisatı mevcut mu, mevcutsa şartnameye uygun mu, içeride donanımlar mevcut mu, eksiklikler var mı, önceden kalan bir yanlışlık var mı diye kontrol eder.

Bunların düzeltilmesi adına önlemler alır. Bu önlemlerin en başı olarak söyleyeceğimiz bir bilgi olarak: doğalgaz tesisatında, özel olarak üretilmiş çelik borular kullanılmalıdır. Sadece ocağın olduğu yerde 150 cm² çapında havalandırma deliği menfez açılmalıdır. Daha sonra basınç kontrolü yapılır. Manometreyle yapılan bu ölçümde doğalgaz tesisatında gaz kaçağı olup olmadığı tespit edilir.
Eğer varsa bununla ilgili önlem alınır. Ayrıca ahşap olan yerlerde ani gaz kesme ve alarm sistemleri takılır. Yetkili firma işlemlerini tamamladıktan sonra gaz dağıtım firmasından randevu alır. Gaz dağıtım firması uygun görürse gazı açar ve gaz akışı sağlanır. Çeşitli güvenlik referanslarından yoksun şekilde açılmaya çalışılan doğalgaz tesisatlarında önemli zaafiyetler olacağı gerçeğini unutmamak gerekir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.