Kalorifer Tesisatı ve özellikleri

Genel amacı olarak binaların ısıtma işlemlerini sağlamak olan bu tesisattan yararlanılarak bazı durumlarda havalandırma ve soğutma işlemleri de yapılabilir. Geçmişi eskiye dayanan bu sistemde genellikle bir kazanda yakılan yakıtların enerjisi tesisatın yayıldığı tüm alana yayılır ve petekler üzerinden yansıtılır. Bunun yanında zeminden ısıtma yöntemi veya havalandırma yöntemleri de kalorifer sisteminden yararlanılarak gerçekleştirilebilir.

Genel olarak büyük yapılar olan okul, hastane gibi binalarda uygulanan merkezi ısıtma çeşidinin yanında bağımsız kullanıma da açık olan kat kaloriferi sistemleri de mevcuttur. Yine eskiye dayanan bir sistem olarak kat kaloriferi sistemi ile büyük apartmanlarda dahi daha küçük alanlarda bağımsız kullanım imkanı doğmuştur.

Bugün temel işleyiş sisteminden yararlanılmakla beraber kalorifer sisteminin seçenekleri olarak yerden ısıtma sistemleri, kat kaloriferi sistemleri, genel radyatör sistemleri ya da havalandırma ve klima sistemleri da kurulabilir. Bu seçeneklere detaylıca bakacak olursak yerden dağıtma ile radyatör ve musluk suyuna ısı iletiminin sağlandığı klasik sistemin yanında bakır borularla yapılan kat kaloriferi tesisatı, mekanın sıcak, soğuk havalandırmasının yapıldığı havalandırma ve klima sistemleri ya da yerden ısıtma gibi sistemlerin kurulabileceği temel yapı olan kalorifer tesisatında önemli detay olarak bu işlemlerin inşaat yapılırken ya da kullanım halindeyken yapılıp yapılamayacak olmalarıdır.

Şöyle ki basit anlamda bir kat kaloriferi tesisatını bina kullanım halindeyken de yaptırabilirsiniz. Biraz uzun sürecek bu işlemde boruların temel yapıdan çekilmesi biraz zor olabilir ancak örneğin yerden ısıtma sisteminin bina kullanımdayken kurulması imkansız gözüken bir durumdur.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.