Duvardaki rutubet nasıl giderilir?

Rutubetin nasıl oluştuğunu belirtmeden önce rutubetli ev kelimesi insanların gözünü korkutur ama aslında rutubet her evde bulunabilir. Sorun var olan rutubetin zarar verici seviye de olması… Ve bu yazı zarar verici seviyedeki rutubet üzerine yazılmıştır. Şimdi rutubetin nasıl oluştuğuna geçelim. Nefes alışverişi ve terlemeden oluşabileceği gibi banyo, çamaşır yıkama gibi aktivitelerden dolayı da oluşabilir. Rutubetin ana nedeni ev izolasyonunun iyi yapılmamış olmasıdır. İzolasyon iyi yapılmadığında dışarıdaki yağmuru, suyu çeken duvarlar evdeki su buharı(nem) seviyesinin artmasına sebep olur.

- Rutübet yayılan kısımlarda boyalar dökülmeye başlamış ise ilk olarak bu bölgeleri bir eşya yardımı ile kazıyıp temizlemeniz gerekir. Daha sonrasında duvara 1.5 cm kadar kalınlıkta bir strafor yapıştırma harcını uygulayın

- Duvaran yapıştırılan straforun üstünü kaplamak için mala kullanarak sıva harcını sürün

- Sıva harcını duvara iyice sürdüyseniz straforu duvardan kaymaması için mala ile sıva filesi yapıştırmak gerekir.

- Son kat yapılan sıva harcı iyice kuruyunca sıva esnasında oluşan hata ve fazlalıkları zımpara ile düzeltin sonra emiciliği az seviyeye indirmek için astar sürmeniz tavsiye olur.

- Astar işlemide bittikten sonra rulo fırça yardımı ile duvar ya da tavanı boyayınız. Boya kuruduktan sonra ikinci kez üzerinden geçin.

Bu sayede rutübeti önleminiz mümkündür.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.