Uydu Alıcısı Arızaları Notları

X SERİSİ ARIZA NOTLARI
1-Display 0000 Cihaz hiçbir işlem yapmıyor
X Serisinde görülen en kronik arızadır.
Besleme devresindeki C15 üzerinde bulunan kondansatör ister 470mf olsun ister 1000mf farketmez yerine 1000mf 16 voltluk(25V daha iyi) kondansatörü taktığınızda sorun çözülür. Artı ve eksi kutuplarına dikkat edin
kutuplu kondansatördür. Yapılan bu işlem sorunu gidermekle birlikte nihai çözüm firma tarafından temin edilen malzeme yerleri değiştirilmiş yeni bir besleme devresi ile eski besleme devresinin değişimidir.

2-Ekran Siyah Beyaz
Kristalin değişmesi lazım

3-Ses Cızırtılı
Video entegresinin altındaki CC3 CC1 arızalıdır

4-Sinyal Yok
LM317 22V veya sabit bir voltaj ise (23V,25V) LM317 Vertical Horizantal ayrımı yapmaz arızalıdır.

5-Vertical var Horizantal Yok
LM317 yi besleyen trasistörü değiştirin ya da C E ye bir transistör bağlayınız

6-Display yok Ekran Karanlık
Bu belirti geneikle flash diye ayrılır. Besleme soketi yanındaki işlemciyi besleyen hızlı diot 2V ve altı ise arızalıdır. Öncelikle buna bakılıp flash ondan sonra değerlendirilmelidir.

7-Ön Panel Yanıp Sönüyor
Emprimeyi besleyen voltajların birinde kısa devre vardır.3V kısa devre ise işlemci, tuner, rf ya da video entegresi bozuktur.

8-Görüntüde Kayma Var
İşlemciden çıkan video entegresine giriş var fakat çıkış yoksa video entegresi bozuktur.Çıkış da mevcutsa 12V devresini takip ediniz.

9-Sinyal ve Görüntü Var Renk Mat (Yeşil Ağırlıklı) Görüntü Kayma Yapıyor
İşlemci arızalı

10-Sinyal var yayın yok (Özellikle X 100 lerde)
Tuner arkasındaki LD33 transistör soğuk lehimdir

11- Display de OuLd
LM 317 yanındaki BT772 transistörü ile önünde 2 ohm direnç arızalıdır.Kararmıştır. 1ohm 0.5 vatlık dirençle değiştirin

12- Display 0000 ya da görüntüde donma ve renk karışımı
Besleme soketi yanındaki Hızlı diot arızalıdır

---------- saat 13:27 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:11 eklenmişti ----------

MX SERİSİ ARIZA NOTLARI

1-Display Yok
Besleme devresinde sigorta atması, hızlı diot arızası ve ön panel kristal arızası sıra ile kontrol edilir

2-UK Cihazı Çalıştırmıyor
Cihazdaki alıcı göz bozuktur. Değilse işlemci arızalıdır.

3-Vertical var Horizantal Yok
Tuner altındaki bacaklarda kısa devre vardır.

4-Sinyal Yok
LM317 önündeki A1 transistörlerden biri ya da birkaçı arızalıdır.

5-Display de 0 olup gezmesi
Ön panel kristali TD 4000 arızalıdır.

6-Cihaz Yükleme Kabul Etmiyor
1A 2A transistor leri kontrol edin

7-Görüntüde beyaz noktacıklar var (Karıncalar film çevirmiş)
RAM değiştirilir. Düzelmezse işlemci arızalıdır.

8-TV den aşırı cızırtı geliyor
Dostlar, MX cihazlarda TV den aşırı hışırtı gelme problemi forumda zaman zaman sorulmakta. MX FTA cihazlarda MX CI lara göre bu ses çok daha yüksek düzeyde.
Yeni takılan beslemelerden kaynaklandığı tesbit edilse de aşırı hışırtı çıkartan cihazlara alınacak tedbir ... Ön panel soketinin yine ön panele giren kısmındaki 5V kablosu kesilip araya 4148 diot ekleyip kabloyu tekrar bağladığınızda hışırtı oldukça azalacaktır. (besleme-ön panel kablosu) Yeni üretilen cihazların bordunda değişiklik yapılarak sorun çözülmüştür.

9-PRE Tuşu Çalışmama
MX modellerde donma ve takılma probleminin yanı sıra müşterilerim bir şikayetle daha geliyor.P+ve P- tuşları ile kanal değişimi yapıldığında çalışan PRE tuşu(bir önceki kanala geri dönüş), OK- liste-kanal seçimi yapıldığında çalışmıyor. PRE tuşuna basıldığında ayni kanala dönüyor.Bu şikayet eski yazılımlı cihazlarda mevcut. Yazılım yenilendiğinde problem kalkıyor.PRE tuşu istenilen şekilde çalışıyor.

10-Ayar Karışıklığı
MX Serisi cihaz kullananların ,cihazın kullanımını merak edip ayarlarıyla oynadıklarına( ki son derece normal karşılanmalı) görüntü alamama, kanalların bazılarının kaybolması vb. birçok şikayetle servis için yollara düştükleri görülmekte…..Bu durumlarda hiç evinizden çıkmaya gerek yok. Menü > ayarlar > fabrika ayarları > OK Fabrika ayarlarına dönüş ya da yeni yükleme yapıldığında emu aktive edilmelidir. Herhangi bir kanal üzerinde kumandadan 9339 yazılıp çıkan menüden exıt ile çıkılır.

11-Sinyal Yok
LM317 22V veya sabit bir voltaj ise (23V,25V) LM317 Vertical Horizantal ayrımı yapmaz arızalıdır

12- Ön panel 0000
MX serileri ön panel 0000 kalması arızası ile ilgili flash ı sökmeden problem çözme yolu....
Cihazın üst kapağını açın...
rs232 bağlantısını yapın..
cihazı fişe takın...
yükleme işlemlerini yapıp start ı tıklayın...(halen cihazda tık olmayacak)
flash ın sağındaki P 436 entegrenin flash tarafındaki alt ve üst ayağını cımbız ile kısa devre yapın...
yükleme başlayacaktır.

13- Cihaz Açılmıyor / Ekran Siyah Beyaz
27000 Kristal arızalıdır.

YNI PANELE SAHİP X ve MX CİHAZLARIN AYRIMI
Yumatu X ve MX Serisi cihazlarda aynı panelleri de kullanmıştır. 1 ve 2 Mb cihazlar olduğu için panel aynı olsa bile farklı olan bu cihazları birbirinden ayırmak oldukça kolaydır.
1- Sistem Bilgileri
2- Menü Açılışı MX 2 Mb cihazda müzikli ve ön panel dönerek, X Serisi 1 Mb cihazda 0000 olarak

3-Arka Scart girişleri. MX Serisinde arka panelle aynı seviyede, X Serisinde çıkıntılı

---------- saat 13:28 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:27 eklenmişti ----------

MX FTA ve CI KİLİTLENME YEŞİLLENME SORUNU ÇÖZÜMÜ

Kilitlenme ve yeşillenme gibi problemlerde MX CI modellerde Ds3 ve Ds4 diotlarının yerine SF 12 normal diot (2 adet) veya, SR60 hızlı diot bir adet takınız.

Kilitlenme ve yeşillenme gibi problemlerde MX FTA modellerde, Ds3 e SR 60 hızlı diottan bir adet takınız

YUMATU 8000 SERİSİ ARIZA NOTLARI
1- TV de Görüntü Siyah Beyaz (Beşiktaşlı)
Bord üzerindeki kristali değiştiriniz

2-Sinyal var Görüntü Yok
Tuner arızalı değilse C1100 0339 (tuner yanındaki entegre) ısıtılarak soğuk lehimi açılır.

3- Receiverin display karanlık, hiçbirşey yok, yani receiver açılmıyor:
İlk önce receivere 3V (standart değildir. 3.3V, 3.4V) gelip gelmediğine bakın. Bunun için anakarta elektrik soketinin takıldığı yerin hemen arkasında 0(sıfır) ohm'luk bir direnç vardır, onu ölçün. Direnç yanık olabilir (eğer yanıksa zaten kararmış olarak kendini belli eder, değiştirilmesi gerekir vaya lehimle kısa devre yapılır). 0 ohmdan 3 V çıkmıyorsa arızayı beslemede arayın. 3,V var ise, IBM işlemcide voltaj olup olmadığına bakın. Bunun için IBM'in hemen üzerinde FB 151 isimli bir bobin var, onun IBM'e yakın olan ucunda 1,6V olması gerekir, eğer 1,6V dan çok farklı bir değer varsa (3,3V 5V gibi) büyük ihtimalle 27000 MHz kristal arızalıdır Kristalin önünde FB 105 bobinini ölçün, normalde 1,6V civarı olması gerekir, orda da 3,3 veya 5V varsa kristali değişin. Kristali değiştikten sonra cihazın açılması gerekir. Eğer yine açılmıyorsa ve IBM'e giren 1,6V düzelmişse sorun flash entegresinde demektir. Ön panele giden soketin hemen üzerinde FB 455 bobinini ölçün, bacaklarında 5 - 5,2V olması gerekir, voltaj yoksa FB 455 i değişin. Daha sonra flash entegresini söküp yeniden programlayıp taktığınızda cihaz açılır. Eğer tüm voltajlar normal ise, (sıfır ohm, FB 151, FB 105, FB 455) sorun direk flash entegresindedir. Flash yüklendiği veya değiştirildiği taktirde cihaz açılacaktır.

4- Display – (tek çizgi) veya ---- (dört çizgi) kalıyor:

Receiveri, pover tuşuna basarak fişe takın, ekranda UUUU yazıyorsa yeniden yükleme yapın, cihaz düzelir. Eğer yükleme sırasında receiver kitlenirse vaya fişe takarken UUUU yazmıyorsa, ilk önce flashı yükleyip tekrar takın, yine ayni arıza devam ediyorsa IBM işlemciye kadar uzanabilir.
5- Receiver fişten kapatılıp tekrar açıldığında kanallar siliniyor (nOPr):
Sorun flash entegresindedir. Flash bastırılarak bacakları tekrar güzelce lehimlenirse sorun düzelir, flashı değiştirmek nihai çözümdür.

6- Görüntü çıkışı yok:
Transistörün ön bacağına voltaj geliyor çıkış olmuyorsa scart soketlerinin hemen arkasında olan Q 301 transistörü (1 A) arızalıdır Q 301 değiştiğinde yine görüntü çıkmıyorsa, RCA soketlerin arkasında olan Q 358 (1 A) değişmelidir. transistor e voltaj hem geliyor hem de çıkıyorsa arıza farklı yerlerdedir

7- Receivere RS 232 soketten yükleme yapılamıyor
Flash ta sorun yoksa, RS 232 soketin arkasında, MAX 232 entegresinin üstünde 3 tane bobin vardır. Bobinler arızalı olabilir. Bobinlerde arıza yoksa ve MAX 232 nin 1. bacağında 5V, 2. bacağında şase varsa, MAX 232 nin bacakları tekrar lehimleyin, yine olmuyorsa MAX 232 arızalıdır.

8- Receivere hiç sinyal gelmiyor
Değer ölçümleri sonucu pek çok malzemeden arıza kaynaklanabilmektedir. Bir örnek…
(Receiveri horizontal yayın yapan herhangi bir kanala ayarlayarak tünerin ilk bacağında 18V olup olmadığını ölçün. Bu işlemi vertikal bir kanal için de 13V olup olmadığını yönünde tekrarlayın. Eğer voltajlar tamam ise tünerin değişmesi gerekir, fakat buarıza pek sık karşılaşılmayan bir arızadır. Tünerin ilk bacağında voltajlar 13 ve 18V dan farklı ise , tünerin altındaki iki tane A 1273 transistörünü bacaklarında 13V veya 18V olup olmadığını ölçün. Voltaj yoksa A 1273 transistörünü değiştirin. Eğer hala sinyal yoksa, soğutuculu KIA 7812 transistörünü değiştirin.) Bir başkası (Tunerde 13,18 V hepsi normal fakat A2 bozuk)

9- Receiver vertikal sinyal alıyor, horizontal sinyal almıyor ve display çalışmıyorsa….
KIA 7812 nin biraz üstünde olan Q 408 transistörünü (2 A) değiştirin. Olmuyorsa KIA 7812 yi değiştirin. Düzelmediyse tuner arızalıdır.
10- Görüntü donma veya karelenme sorunu
Tuner değişim gerektiren bir arızaya sahip değilse….Fec değerleri oto değil ve doğru ise….
Tüneri anakarta bağlayan plaketin üzerindeki, scartların bulunduğu tarafa bakan kondansatörü değiştirin. Düzelmediyse sorun IBM işlemciden kaynaklanmaktadır.

11- Reciverdan ses çıkmıyor
IBM entegresinin üzerindeki RN 201 dörtlü direncin alttan en sol bacağından ses çıkmalıdır. Eğer çıkmıyorsa sorun IBM entegresindedir. RN 201 dörtlü direncin hemen üzerindeki PCM 1725 entegresinin sağ 2. bacağından ses çıkmalıdır. PCM 1725 de ses yoksa, değişilmesi gerekir. 10μF 50V kondansatörlerden ses çıkmalıdır. Buraya kadar herşey tamamsa, Q 351, Q 353 ve Q 302 lerden arızalı olanlar değişecek.

12- Voltaj dengeli Olduğu Halde Receiver RF çıkışı vermiyor
RF çıkışın yanındaki Q 360, Q 361, Q 362 (1 A) transistörlerinden biri veya birkaçı arızalıdır.

13- Receiver kumanda sinyali almıyor (kumanda da sorun yok)
İlk olarak ön panele giden şerit soketinin hemen yanındaki FB 455 bobinin kısa devre olup olmadığını ölçün. Açık devre ise bobini değişin. Bobinde sorun yoksa ön paneldeki sinyal alıcı göz arızalı olabilir veya ön panelde kısa devre olabilir.

14- Ön paneldeki displeylerden biri veya birkaçı yanmıyor
Display arızalı değilse….
Ön panelde kısa devre veya açık devre vardır. Ön paneldeki entegrelerin bacakları iyi lehimlenmemiş olabilir.

15- Manual Kanal Arama
8000 serisi cihazlarda kullanıcıların ensık karşılaştıkları sorunlardan biri manual kanal aramasında bir kanalın diğer kanal üzerine binmesi… Kullanım hatası olan bu durumla karşılaşmamak için menü > kurulum > kanal arama > manual > Kumandadaki yeşil tuş > değerler (fec oto değil) > ok . Kumanda üzerindeki yeşil tuşa basılıp rakamların sıfırlandığı görülmeden frekans ve diğer değerler girilirse bir kanal üzerine yeni bir kanal kaydedilmiş olur. Yeşil tuşa basıldığında yeni bir kanal açmış oluruz.

16-Sinyal Var Görüntü Kırılıyor
Manual arama sırasında frekans, sembol, polirizasyon dan sonra girilecek fec değeri oto olmayacak. Değer ne ise o yazılacak (3/4, 5/6 vb) Fec oto bırakırsa sinyal olur fakat görüntü kırılır.

17-Manual Kanal Aramada TP Hanesi Dolu Mesajı (Manual Arama Yapamama)
Manual aramada yeşil tuşa basıldığında rakamlar sıfırlanmaz TP Hanesinin Dolu olduğuna dair mesaj çıkarsa geri dönülür. Menü > kanal ayarı > Trasporter ayarı > sağ bölümde mavi zeminde no channels yazan satırları mavi tuşla silin

18- Sesin açılıp kapandığı şeritten belli oluyor fakat ses sabit
Scart çıkışlarından TV kullanılmalı, VCR den görüntü alınıyor. Teknik sorun yok

19- Voltaj Yok
IRF830 ve Zener Diot bozuk

1 Mb ve 2 Mb 8000 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI
8000 Serisi Cihazlar genellikle FTA lar 1, CI lar 2 Mb bilinmekle birlikte ayrım şekli şöyledir.
1- Sistem Bilgisi
2- 8000 CI ve FTA Plus lar genellikle(Ön panel değiştirilmediyse) 2 Mb, sadece FTA lar 1 Mb tır.
3- Arka tost giriş şekilleri. 2 Mb CI ve FTA Plus larda tost girişleri üst üste üçlü grup,1Mb FTA larda ise yanyana ikili grup halinde kare şeklindedir.
Resimde üstteki cihaz 1 Mb lık, alttaki cihaz ise 2 Mb lık cihazdır.

8000 SERİSİ CİHAZLAR İLE 5500 VE 7500 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI
Dostlar, 5500-8600 ile, 7500-8700 ile ön panel şekli olarak birbirleri ile aynıdır. Bu konuda fazla bir karmaşa olmamakla birlikte, 1 Mb olan 5500-7500 FTA, CI,CAS ile 2Mb olan 8500-8600-8700 FTA PLUS, CI CAS, CAS CI ve 1Mb 8000 Serisi FTA ların kısaca en basit ayrımı;
1- 8000 serisi cihazlarda yatay tuner, 5500 ve 7500 serisi cihazlarda dikey tuner kullanılmıştır.
En üstte 8000 serisi 1 Mb
ortada 8000 serisi 2 Mb
altta 5500-7500 serisi 1Mb
2- Sistem bilgileri
3- Ön panel şekilleri aynı olmakla birlikte panel emprimeleri farklıdır. 8000 serisi ön panel film şeridi kalın, 5500-7500 serisi ön panel şeridi incedir.

8000 SERİSİ CİHAZLARDA ÇİFT RADYOLARI DİNLEME VE BAZI TV KANALLARININ SES PROBLEMİ

Dostlar, 8000 serisi cihazlarda bazı kanallarda oynayan görüntünün sesi yerine sinyal sesi (Türksatta MesajTV) yahut farklı bir yayın sesi olabiliyor Bu durumda ne yapılmalı????
Öncelikle cihazlarda radyo modu olduğu gibi direk kanal görüntüsü üzerinden yayın yapan radyoları da dinleme özelliği var.Bunun için
Kumanda üzerindeki audio tuşuna bastığınızda sağ üst köşede açılan menüden stero-left-rıgt ayrımını sağ-sol ok tuşlarla/ aynı frekanstan yayın yapan radyo yayın ayrımını sol-sağ ok tuşları ile yayın üzerindeki radyoları dinlemek ve kanal sesi yerine duyulan farklı sesleri düzeltmek için yukarı-aşağı ok tuşlarını kullanıyoruz.

EXPLORER ARIZA NOTLARI

1- Cihaz Açılıyor Fakat Hemen Kapanıyor
Bir seri cihazda tunerde kullanılan reçineden dolayı çalışan makine bir müddet sonra benzeri sıkıntılar çıkartabiliyor.
Tunerin altının tinerle yıkanması lazım.
Birde ters yada bacakları kayık takılan bir entegre var.93V434Z Bunun için de cihazın servise bir uğraması gerekiyor.
2- UK Beliri Bir Mesafeden Sonra Çekmiyor
Cihaz uk 2m ileriden çekmiyor şikayeti ile geldi.UK değişti olmadı, Alıcı göz değişti olmadı. Sonunda firmada ön panel camı değişti sorun çözüldü.Yani cihazda veya uk da teknik problem yok.Aynalı cam kalın gelmiş.!!!

3- Cihaz Modül Yakıyor
Modül entegresi kısa devredir

4- Ayar Karışıklığı
Explorer cihaz kullananların ,cihazın kullanımını merak edip ayarlarıyla oynadıklarına( ki son derece normal karşılanmalı) görüntü alamama, kanalların bazılarının kaybolması vb. birçok şikayetle servis için yollara düştükleri görülmekte…..Bu durumlarda hiç evinizden çıkmaya gerek yok. Menü > kulanıcı ayarları > kanal koruma > OK > menü > ayarlar > fabrika ayarları > menü > kullanıcı ayarları > kanal çağırma > OK Fabrika ayarlarına dönüş ya da yeni yükleme yapıldığında emu aktive edilmelidir. Menü > kanal kilidi > 3453 > esc

MX SERİSİ EKRAN KAYMA ÇÖZÜMÜ
MX Serisinde (bilhassa FTA) çözümünü beklediğimiz özellikle reklamlarda görülen ekranın kayması, beyazlaması problemi çözüldü.... (Cumartesi günü akşam saatlerine kadar reklam seyredip test eden Selçuk Bey'e teşekkürler.)

Next Recever Arıza Notları
Arıza:Next 8000 xcam da sinyal var kalite yok aramada hiç bir yayın
Çözüm: Q 909 transistör arızalı daha güçlü bir transistör takın ilk
çıkan modellerde bu transistör A 928 dir bunun yerine A102takın
yada son çıkanlarda 8000 lerde kullanılan B 772 Takmanız tavsiye edilir..
Arıza: Cihaz açıldıktan bir süre sonra saçmalıyor cihaz sık sık
kilitleniyor sinyal gidip geliyor kendi kendine kapanıp açılıyor
ekran yeşil olup cihaz reset atıyor vs.
Çözüm: Cihazın işlemcisinin üzerindeki soğutucu yerinden kopup
kasa içinde üst kapağa yapışmış olarak bulundu tekrar işlemcinin
üzerine yapıştırıldığında cihaz normale döndü.
Arıza : Next 8000 XCAM alt bant yayınlar çıkıyor üst bant yayınlar yok
Çözüm: R932 açık devre (15k soğuk lehim olabilir)
Q 912 bozuk ( değiştirin)
C 902 kısa devre ( mutlaka değiştirin )
R 930 açık devre ( soğuk lehim olabilir
Q 910 un baz ına 22khz sinyali gelmiyor
R 928 açık devre ( soğuk lehim olabilir )
Arıza: NEXT 8000 X CAM Kalıte ve Sinyal Seviye Barları
Görülmüyor..
Çözüm : D 901 1N 4004 diyodu mutlak değiştirin
sinyal sorunları genelde lm 317 den yapıyor , b772 veya
tunerdende Yapabilir...

Next 2000xcı serisi arıza notları:

arıza tanımı : besleme çalışmıyor voltajlar anormal çıkıyor
1 – beslemede c.114 , c.116 , c.118 , bunları değiştirin
arızanın tanımı : besleme normal çalışıyor cihaz yayın bulmuyor
sinyal kalite normal çıkıyor kanalları bulmuyor aramada
1 – beslemede blok kond. bozuktur değiştirin
arızanın tanımı : cihaz kanal bulmuyor sinyal kalite yok voltaj çıkmıyor
1 – ilk önce cihaza program yüklenecek sonra resetlenecek reset
ten sonra yine aynıysa lm 317 tr buna 25v gelecek ve bundan 13v ve 18 v çıkması gerek r 216 , r 217 , direnç bunlar açık devre olabilir.lm 317 bozuk olabilir r 427 , r 443 bunları kontrol edin aly transistör leri kontrol edin
arızanın tanımı: cihaz normal çalışıyor kanalların hepsini bulmu
yor vertikal horzantal ayırmıyor üst bantları almıyor eksik ka nal buluyor
1 – program dene lm 317 kontrol et aly transistörleri kontrol et tüner bozuk olabilir
arızanın tanımı : sinyal kalite var yayınları bulmuyor
1 – beslemede blok kondansatör olabilir tünerin yanında l 401 bobin olabilir tüner bozuk olabilir program yükleyin
arızanın tanımı : cihaz normal çalışıyor ses yok
1 –wm 8725 ent. il 358 ent. bunları kontrol edin ent. etrafındaki kon
dansatörleri kontrol edin en son sistem ent. olabilir
arızanın tanımı : cihaz az kanal buluyor lm 317 voltajı zayıf
vertikal 13v horzantal 18v çıkması gerekiyor çıkmıyor
1 - lm 317 önünde r 443 , r 444 , r 427 bunları kontrol edin değer değiştirmiş olabilir lm 317 bozuk olabilir aly tr’leri kontrol edin

next 2000xcı serisi arıza notu

Arıza : besleme voltajları normal cihaz çalışıyor birden kapanıp tv ekranında yeşil renk geliyor cihaz displey i karışıyor ve arada buşekilde iken açılıyor bazende açılmıyor. fişi söküp takınca tekrar çalışıyor. ve bu açılıp kapanma sürekli olduğunda.

çözüm: kristal ayak uçlarında şase ye bağlı iki adet çip kondasatör vardır onları değiştirin. (ben buşekilde çözüm buldum)
çözüm: kristali değişin
çözüm: işlemci ayaklarını lehimden geçin
çözüm: şaseyi kople iyice temizleyin tiner veya yıkayarak ..

enson arıza devam ederse şaseyi güneşte 5 -6 saat kurutun ve kesin çözüm alın..

next 2000xci plus sinyal ve kalite var yayın bulmuyor

arızanın tanımı : sinyal kalite var yayınları bulmuyor

1 – beslemede blok kondansatör olabilir tünerin yanında l 401 bobin olabilir tüner bozuk olabilir program yükleyin

yukardaki işlemler yapıldıktan sonra halen daha çözüm bulunamadıysa eğer

işlemci bozuk olabilir hersey normal sadece tüm kanallar sinyal normal ama kırılma yada donma varsa önce sdram kontrol ediniz
kaynak:mega53

Vestel Arıza NOTLARI

CİHAZ AÇILMIYOR. "UNIT" YAPMIYOR
1- PL501 soketinde 3.3 ve 5 volt okunabiliyor mu. Yoksa besleme devresi kontrol edilecek.
2- X101 kristalinde 27MHz lik sinyal var mı. Kristali deneyin.
3- IC104 entegresinin (74HCU049) 6 no lu bacağında 27 MHz lik clock sinyali çıkıyor mu?
4- R135 şase no lu direnç sağlam mı? Sağlam sa çıkışında 27MHz i kontrol edin.
5-R531 şase no lu direçte 5 volt yükselip yükselmediği kontrol edilmeli. Yükselmiyorsa STİ 5518 işlemcisi arızalıdır. TAbi ki Flaş ve SDram de öyle.
6-"Unıt" yapıca RS232 çıkışından sinyal çıkıyor mu?
7- IC501 ENTEGRESİNİN (NDS8947) 5 ve 6 no lu bacaklarında 3.3 volt; 7 ve 8 no lu bacaklarında 5 volt olduğu görülmeli. ( Bu entegrenin 2 ve 4 no lu bacaklarına gelen stand by bilgisine göre 6 ve 7 no lu uçlardan 3.3 ve 5 volt çıkar.Stand by konumunda 6 ve 7 no lu uçlarda voltaj olmayacak.)

VESTEL CİHAZLARI MOTORLU ÇANAKLARLA KULLLANIRKEN MEYDANA GELEN "AŞIRI AKIM" HATASI:
Bir çok cihazda koruma devreleri mevcuttur. Ve bunların çoğu da sıcaklığa karşı PTC uyarlamalarıyla oluşturulan koruma devreleridir.
Vestellerde ise aşırı akıma karşı koruma sistemi tercih edilmiştir. Motorlu canak kurulumunda LNB normalden daha fazla akım çeker. Dolayısıyla cihaz kendini koruma durumuna geçirir. Bunu önlemek için koruma devresinde bulunan R502 şase no lu 1 R değerindeki direncin değerini 0,47 R değerine düşürünüz. KESİNLİKLE BU DEĞER SIFIR OLMAMALI!

VESTELLERDE ÜST BANT YAYINLAR ÇIKMIYOR HATASI
Üst bant yayınlar çıkmıyorsa (örneğin star paketi gibi) bunun tek nedeni 22KHz
sinyalinin LNB ye ulaşmamasındandır. Vestellerde bu sinyali Tunerin 15 no lu bacağından çıkar. Bu sinyal kontrol edilmeli.
Ayrıca PL501 soketinin (beslemeye giden soket) 11 no lu ucundan bu sinyal okunabiliyor mu? Yine aynı şekilde 1 no lu ucundan da LNB voltajının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

DVB3 MODELLERİNDE BESLEME VOLTAJLARI

DVB3 olarak bilinen cihazların, (çalışır pozisyonunda ve yapılan ölçümler sonucunda) besleme bölümünden çıkan voltajlar aşağıdaki gibidir.
Soketin;
1 nolu ucundan LNB voltajı okunabilir. (18 volt veya 13 volt),
2 no lu ucundan tuner besleme voltajı (33 volt civarında),
3 no lu uçtan 12 volt,
4 ve 5 no lu uçlar şase (GND),
6 no lu uçtan 5 volt,
7, 8, 9, 10 no lu uçlardan 3.3 volt,
11 no lu uçtan 1.06 volt (yanlız bu uçtan voltaj yerine 22 KHz lik sinyal ölçmek daha doğrudur).

DVB840 CI VE FTA LARDA VERTİKAL PROBLEMİ
DVB840 CI ve FTA larda vertikal yayınların çıkmaması nedenlerinden biri de besleme kartı ile ana kart arasındaki kablolama hatasındandır.
Bu cihazların kimilerinde bu problemle karşılaşılmış, üretici firma bu kabloları düzeltmiştir.
Böyle bir arıza ile karşılaşıldığında kablo demeti kontrol edilmeli, karşılıklı bire bir soketlere bağlanıp bağlanmadığı tesbit edilmelidir. Farklı bir bağlantı sözkonusu ise, bire bir olacak şekilde ( yani 1 no lu uç 1 no lu uca, 2 no lu uç 2 no lu uca gibi) kablolar düzeltilmelidir
__________________

Sunny Arıza NOTLARI
1 = cihazınız hiç çalışmıyorsa swiçmod cıkışındaki by 398 değiştirin
2= cihazınız sinyal almıyorsa tuner yanındaki lnb entegresini değiştiriniz
3= 1030 sky modüllü cihazınıza yanlış yazılım atma sonucu no av sorununu all 96 yazılımı yükleyin yükleme işlemini kup230 yapınız düzelecektir
4= cihazınız sıvı temes gördüyse eger hiç panik yapmayın direk olarak alkaol veya uçucu bir maddeyle temizleyin sonra kurutun düzelecektir
5= cihazınızda sinyal var ama yayın bulmuyorsa orjinal yazılım atıp sonra tekrar en son yazılımı atınız sorun düzelecektir
6= 1030 sky da yayında donmalar veya kırılmalar oluyosa sky modül üstünde 100 mf 10 volt kondansatör var sökün ve yerine 1000 mf 25 volt takın sorun giderilmiştir
7= cihazınızda elektirk var ama dispileyde bir hareket yoksabeslemedeki pc17 ve tl 431ve c329 değiştirin düzelecektir
8= tümcihazlarada cihaz açılıp kapanıyosa beslemeden borda giden siyah koblodan itibaren 3 ve 4 ayagına 5 ohom diren takınız
9=cihaz açılıp kapanıyosa ve kendini resetliyosa flaşa ve işlemci entegresine sıcak hava geciniz düzelecektir
10= arkadaşlar cihazınızdaki tüner hatalarını bire bir tüner üzerindeki numarakara bakarak takınızyanlış tüner takılma sonucu borda zarar verebilirsiniz şimdiden kolay gelsin alıntıdır

Kaon tabanlı cıhazların tamir bilgileri

SUNNY RECEVİER’IN TEMEL ARIZALARI
1.VoLtaj girişi var ve dispLepyde haraket yoksa beslemedeki PC817 ve TL431-C329 değişecek ....

2.Cihaza voLtaj giriyor dispLeye biran voLtaj geLip gidiyorsa cihaza program atıLmaLı...

3.Cihaz kapanıp açıLdığında kendini resetLiyorsa tunerin, işLemcinin, fLash’ın ayakLarını sıcak havayLa soğuk Lehimden geçiriLmeLi....

4.1030 DCI SKY RecevierLerinde görüntüde donma yapıyorsa yerLeşik modüL üzerinde buLunan 100 mf 16v yerine 1000mf 16v takıLmaLı...

5.1030 DCI SKY kart tanımıyorsa iLk önce program yükLenmeLi eğer yine modüLü tanımıyorsa data kabLosu kontroL ediLmeLi....

6.Tüm modeLLerde geç açıLma veya cihaz çaLışır durumdayken kapanıp açıLıyorsa besLemeden borda giden sokete siyah kabLodan itibaren 3. Ve 4. Ayağa 5ohm veya 6 ohm direnç takıLmaLıdır...

7.Tüm Next-Sunny-Ora-Digiçağ modeLLeri dahiL sinyaL arızaLarı:Sinyal beLirLi bir frenkanstan itibaren var ise LNB entegresi değişecek veya tuner değişecek tüm kanaLLarda sinyaL var fakat kanaL buLmuyorsa tüner değişecek...

8.27.09.2004 Irf 830 yerine 4 ayakLı entengre kuLlanıLmıştır.Cihazda Arıza Flash hatası gibi(1çizgi,dispLeyde voLatj bir an geLip gidiyorsa )R106 direnç 150 ohm oLacak.

9.Yeni tip cizahLarda tuner üzerindeki numaraya bakıLarak aynı tuner takıLacak.

RECEİVER AC-BC-C-D-E-F-G MODELLERİ

1-) Cihaz hiç çalışmıyor ;

Besleme katında ki 90k R2 direncine bakın sağlamsa 5LO380 entegresine bakın 4. ayağında 5.26V gösterecek 2. ayağında da 5.26V gösteriyorsa bozuk demektir.

2-) Display yanıp yanıp sönüyor ;

817A optikoplör bozuktur.Ayrıca diyotları da kontrol edin.

3-) BC modelinde yazılımı kabul etmiyorsa ;

Flash entegresinin sağ alt tarafında C8 R11 boş direnç yeri var flash entegresinden tarafı karşılıklı birer ayağını kısa devre yapın ve versiyonu yükleyin.Yükleme bittikten sonra kısa devreyi kaldırın.

4-) Display 8888 hatası veriyorsa ;

İlk önce flash entegresini değiştir.Yine arıza devam ediyorsa sistem entegresi bozuktur değiştirin.

5-) Cihazda seviye ve kalite sinyalleri var ama yinede görüntü alınamıyorsa ;

LM 317 transistörü değiştir.

6-) LM 317 transistörün 1. ayağında voltaj var diğer ikisinde yoksa ;

LM 317 transistörün önünde 241 mikroçip transistör arızalıdır.

7-) Cihazda ses yok ;

LM 358 entegre değişecek.

8-) Ses var görüntü yok ;

CD 4053m entegresi arızalı

9-) Beslemeden 23V çıkmıyorsa ;

SHR 205 diyot arızalıdır.

10-) AC modelinde kanalları siliyorsa ;

İki tip versiyon var birisi uydu ayarları diğeri tesisat yazıyor.Eğer uydu ayarlarını siliyorsa tesisat yazanı yükleyin.Tesisat yazan siliyorsa uydu ayarları yazan versiyonu yükleyin.

PİLOT UYDU ALICISI İÇİN SIK SORULAN SORULAR VE ÇÖZÜMLERİ

1-Modülatörde görüntü yok. "Service" menusundan "Modülatör Type" 253,254 yada 255 yapılacak.

2-Ön panelde 8888 yazıyor. Cihazın fişini Volume +/- tuşlarına basarak takıp "service" menüsüne girilir.Bu aşamada yapılması gereken iki işlem vardır;

1-Restore Database'in üzerine gelip OK tuşuna basılmalı.

2-Clear Database'in üzerine gelip sağ/sol tuşları ile Channel Table seçilip OK tuşuna basılmalı.

3-Err2 hatası veriyor. Yüklemeye çalıştığınız cihazın içinde diğer markalar ait bir yazılım var demektir.Kendi markanıza ait yazılımı yükleyiniz.

4-Err1 hatası veriyor. Cihaza atılmaya çalışılan yazılım muhtemelen .zip uzantılıdır.Zip programı ile sıkıştırılmış dosyayı açmadan cihaza yükleyemezsiniz.

5-Cihazdan cihaza yazılım yüklerken Err2 hatası veriyor. Yükleme yapamazsını.Kendi markanızın yazılımını içinde barındıran başka bir cihaza yükleme yapınız.

6-Master Şifre.Kullanıcı şifresi unutulduğu zaman ne yapılmalı? Ebeveyn ayarlarında 1397 sayısı girilmelidir.

7-Ön panel tuşları çalışmıyor. "Cihaz ayarları" menüsünden "Ebeveyn ayarları"na girilip "Ön Panel kilidi" kaldırılmalıdır.

8-Modulatördeki görüntü karlı yada iki görüntü üst üste biniyorsa. "Cihaz ayarları" menüsünden "Anten Çıkışı" uygun bir kanala alınacak.

9-Renkli tuşların özellikleri. Kırmızı:Left/Right/Stereo ses çıkışı.

Yeşil : Zoom özelliği aktif hale geçer.Bu sırada İnfo tuşuna basılırsa Zoom durumunda ne gibi işlemlerin yapılacağını görebilirsiniz.

Mavi:"Manual arama" menusune girer.

10-Yükleme yapılamıyor.

1-Kullandığınız kablonun bağlantıları yanlış olabilir.Kullanılan kablolar [2-2,3-3,5-5(Düz Bağlantı)] , [2-3,3-2,5-5(Çapraz Bağlantı] olmak üzere iki çeşittir.Her iki kabloylada yazılım yüklemeyi deneyiniz.

2-Kullanmakta olduğunuz yükleme programını kapatıp bir daha açınız.

11-Cihazım sadece Vertical yada Horizontal da arama yapıyor. Uydu ayarları menusunden Polarite Kontrolü VER/HOR a alınız.

12- SW00_01_68 yazılım yüklü cihazıma yeni yazılım yüklemek istiyorum. Öncelikle cihaza New_Loaderv2 yi yüklemelisiniz. Yükleme İşlemi Şu Şekildedir:

1-Bilgisayarınızda "Hyper Terminal" den "Bit Per Second(Saniyedeki veri hızı)" ı 57600 yapın.

2-Send(Gönder) butonuna tıklayarak New_Loaderv2 yi seçin.

3-Service menusune girip Download Software e gelerek OK tuşuna basın.

4-Heyper Terminalden Send(Gönder) tuşuna basın.

5-Yükleme tamamlandığında kontrol amaçlı Menu ve P+ tuşlarına basılı tutarak cihazın fişini takın.LOAD yazıyorsa yükleme gerçekleşmiştir.

Şimdi yeni yazılımı cihaza atabilirsiniz.

NOT:Hyper Terminal ile ilgili ayarları "Servis Talimatnamesinde" bulabilirsiniz.

13-Yayın alamıyorum.

1-Uydu ayarları menüsünden Disecq ayarlarını kontrol ediniz.

2- Uydu ayarları menüsünden LNB Beslemenin açık olup olmadığını kotrol ediniz.

3-.LNB,çanak,kablo yada diseqc te bi sorun olabilir onları kontrol ediniz.

SANSUI
1)
ARIZA TANIMI: Cihaz hiç çalışmıyor.
ARIZA: Besleme çıkışı 3.3 volt devreye bağlandığında voltaj ( o volt) oluyor.
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U 301 CI MAX CHIP entegre bozuk. Değiştirildi.
2)
ARIZA TANIMI: Resim şifreli kanallardaki gibi bozuk ve birbirine giriyor.
ARIZA: U3 bozuk
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U3 değiştirildi.
3)
ARIZA TANIMI: Görüntü normal ses yok.
ARIZA: U13 entegresinin PIN 15 ile PIN 12’nin ayaklarında ses işareti yok
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U13 değiştirildi.
4)
ARIZA TANIMI: Görüntü normal ses yok.
ARIZA: U13 entegrenin normal olduğu görültü ve U15 in çıkışının bozuk olduğu görüldü.
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U15 entegresinin çıkışı bozuk. U15 değiştirildi.
5)
ARIZA TANIMI: Görüntü normal ses yok veya azen bozuk geliyor.
ARIZA: CPU bozuk
SERVİS ÇÖZÜMÜ: CPU değiştirildi.

6)
ARIZA TANIMI: Cihaz normal ses parazitli
ARIZA: U13 CS 4340 decoder bozuk
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Değiştirildi.
7)
ARIZA TANIMI: Cihaz normal ses çatlak geliyor.
ARIZA: U12 KA 358 pin 1 ile 7 numaralar osiloskop ile kontrol edilecek normal ise Q14 ve Q 24 bozuk olabilir.
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Q14 ve Q 24 değiştirildi.
8)
ARIZA TANIMI: Cihaz normal çalışıyor şebeke voltajı kesilip tekrar geldiğinde hafıza siliniyor.
ARIZA: U10 24C16 EPROM bozuk
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U10 24C16 değiştirildi.
9)
ARIZA TANIMI: Video signali yok VCR scartda signal var.
ARIZA: D5-D6 Diyotlar bozuk( IN4148)
SERVİS ÇÖZÜMÜ: D5-D6 Diyotlar
10)
ARIZA TANIMI: Cihaz yayın alımıyor.
ARIZA: Q3 TİP 42 arızalı olabilir.Arızalı ise değiştiriniz.Arızalı değilse tuner arızalı
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Q3 TİP 42 veya TUNER değiştirildi.
11)
ARIZA TANIMI: Yayınların tamamı alınamıyor.
ARIZA: Bord tuner devresinde soğuk lehim var.
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Soğuk lehim giderildi.
12)
ARIZA TANIMI : Signal yok.
ARIZA: FI ( CTCHA075) Soğuk lehim.
SERVİS ÇÖZÜMÜ: FI ( CTCHA075) Soğuk lehim giderildi.
13)
ARIZA TANIMI : TV görünün modunda 6: 19 Arızalı
ARIZA: D4 IN4148 Arızalı
SERVİS ÇÖZÜMÜ: D4 IN4148 değiştirildi
14)
ARIZA TANIMI : CVBS-RGB modu arızalı
ARIZA: Q7 DTC 114 arızalı
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Q7 DTC 114 değiştirildi.
15)
ARIZA TANIMI : Kanal yüklemesi yapılamıyor.
ARIZA: U11 ST232C arızalı
SERVİS ÇÖZÜMÜ: U11 ST232C değiştirildi.
16)
ARIZA TANIMI : Programlar yüklenemiyor.
ARIZA: R 720 – R721 açık devre(330-R)
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Açık devre giderildi.
17)
ARIZA TANIMI : Signal yok
ARIZA: f1 CTC soğuklehim
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Soğuk lehim giderildi.
18)
ARIZA TANIMI : Yazılım yüklenemiyor.
ARIZA: R 271 330 OHM açık
SERVİS ÇÖZÜMÜ: Açık devre giderildi.
19)
ARIZA TANIMI : Yüklenmiş programlar tutmuyor.
ARIZA: RSC U10 24C16 EPROM bozuk
SERVİS ÇÖZÜMÜ: EPROM değiştirildi.

kaynak:
FORCİBLE20

Yorumlar

Çanak anten tamiri

Merhabalar. Çanak anten tamirleri içinde bir konu yazmanızı rica ediyoruz. Bizler internette tamamen yara sağlayabilecek çanak anten tamirlerini detaylı olarak anlatan çok az site biliyoruz. ipekbilisim.com ekibi oalrak bazı makaleler yazmış olsak te yine de yeterli gelmemektedir. sizlerin de çanak anten tamirleri hakkında yazı yazmanız gerçekten de bizleri ve interntet kullanıcılarını oldukça memnun edecektir.
Kolaylıklar efendim.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.