Süresi geçmiş inşaat ruhsatı nasıl alınır?

Bir yapı inşaatı için 2007 yılında ruhsat alındığını ancak, inşaatın bazı nedenlerden dolayı tamamlanmadığını düşünelim. Bu durumda ruhsatın yenilenmesi gerekiyor. Peki süresi geçmiş inşaat ruhsatı nasıl alınır?

Süresi geçmiş inşaat ruhsatı nasıl alınır?
Yasalara göre, yapı inşaatı için alınan ruhsatların süresi 5 yıl olarak belirleniyor. Bu da demek oluyor ki, yapı inşaatının ruhsatın alınmasından itibaren 5 yıl içerisinde bitirilmesi gerekiyor.

Bitmemesi halinde ise, söz konusu ruhsatın yeniden alınması gerekiyor. Peki, süüresi geçmiş inşaat ruhsatı nasıl alınır diyorsanız hemen yanıtlayalım.

Süresi geçmiş inşaatlarda ruhsatlarda yenileme..
Ruhsat süresi biten yani 5 sene içinde inşaat çalışmaları tamamlanamayan inşaatlarda İmar Kanunu hükümleri gereğince işlem yapılıp sonra Encümene bildiriliyor ve belirlenen cezanın tamamlanmasının ardından ruhsat yenileme işlemi yapılabiliyor.

Yenileme işlemi için gereken belgeler:
- Güncel tapu kaydı,
- Dilekçe,
- Sığınak Raporu,
- Sürveyan belgeleri,
- Proje müellifleri ve fenni mesullerin, müellif ve mesuliyet belgeleri

5 yıllık süresi geçmememiş ancak 2 yıl içerisinde temel vizesi yapılmamış olan inşaatlarda ise aynı şekilde il Encümeni tarafından imar kanunu 32. madde ye göre yapılan işlemin sonrasında gerekli belgelerle ruhsat yenileme için başvuruda bulunulması gerekiyor.

Yenileme işlemi için gereken belgeler:
- Güncel tapu kaydı,
- Dilekçe,
- Sığınak Raporu,
- Sürveyan belgeleri,
- Proje müellifleri ve fenni mesullerin, müellif ve mesuliyet belgeleri ile müracaat edilerek ruhsat yenileme işlemini yapılabiliyor.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.