Duvar dibinde sıvanın kabarması nasıl önlenir?

Kabarmış duvar tadilatı için duvarların her köşesi dikkatle incelenmeli ve ona göre ustanızın yönlendirdiği yöntemle ilerlenmelidir.
Bu gibi sorunlar için çoğunlukla kazıma ve tamirat sıralaması yaparak çalışma yöntemi ile çözülür.Eğer boyanızı yeni yaptıysanız akla ilk gelmesi gereken şey duvardaki eski boyanın hangi tür boya olduğudur. Çünkü farklı cins boyaya geçtiğinizde boyadan önce mutlaka uygun bir astar çeşidiyle bir kat astar atmalısınız.

Kabarmış duvar tadilatında genellikle derin ve büyük sorunlar vardır.

Yağlı boyadan su bazlı veya plastik boyalara geçişte ise geçiş astarı (dönüşüm astarı) kullanmak zorunludur. Aksi taktirde kabarma ve pullanma kaçınılmazdır ve iyi yapışma olmaz.

Ayrıca müteahhit boyaları genellikle ucuz ve kalitesiz plastik boya olduğundan yeni boyadan önce bir kat astar atmak; boyanın iyi yapışmasını sağlayarak kabarma, çatlama ve dökülmelere engel olacak, ömrünü uzatacaktır.

Duvardaki boyanın kabarmasının bir diğer nedeni ise duvar içindeki izolasyon malzemesinin yanlış ya da eksik uygulanmasıdır. Dışarıdaki soğuk hava ile içerideki sıcak hava birleşerek rutubeti (nem) oluşturur. Bu da duvardaki boyayı etkileyerek kabarmalara ve küfe neden olur.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.