Kalebodur Boya Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalebodur ve fayans malzemeler yaşam alanlarının hijyenik bölümlerinde sıklıkla kullanılmakta. Hem hijyen sağlamaları, hem de suyu sızdırmamaları nedeniyle ıslak zeminlerin olmazsa olmaz yapı malzemeleri arasındadır. Kalebodur ve fayans fiyatları çok yüksek değildir. Ancak işçilikleri hem zahmetli hem de sabır istemekte.

Zaman içerisinde özellikle ıslak zeminlerde kullanılan kalebodur ve fayans aralarında dolgu malzemesi olarak görev yapan derz malzemesi sararabilmekte, duruma göre siyah lekeler oluşabilmektedir. Sararan ve kararma yapan fayans ve kalebodur araları çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Böyle durumlar için piyasaya sunulan derz kalemi, fayans arası beyazlatma kalemi gibi ürünler kullanılabilir. Ancak bu ürünler her zaman için istenilen sonucu vermezler ve geçici çözümlerdir.

Bulundukları konum gereği fayans ve kalebodurlar sıklıkla kimyasal temizlik malzemelerine maruz kaldıkları için bu tarz ürünler kısa bir süre sonra özelliklerini yitireceklerdir. Bu nedenle kalıcı çözüm için öncelikle derz dolgusu kimyasallar aracılığı ile temizlenmeli ve gereken yerlere derz dolgu uygulaması yapılmalıdır. Derz dolgu malzemesinin kilo fiyatı 1,5 TL gibi cüzi bir miktardır ve yapı marketlerde kolayca bulunabilir. Uygulaması zor olmayan ürünü harç karar gibi karıştırarak kendiniz uygulayabilirsiniz. Uygulama işleminde gerekli olan plastik mala ve bir adet süngerdir. Özellikle küçük alanlarda uygulama oldukça kolaydır.

Karıştırılan derz dolgu renk değiştiren bölümlere sıva yapar gibi sürülür ve sonrasında plastik mala yardımıyla fazla derz dolgu temizlenir. Arkasından sünger yardımı ile fazla bastırılmadan fayans ve kalebodur üzerinde kalan kısımlar temizlenir. Aradan 5-6 saat geçtikten sonra da su ile fayans ve kalebodurların üzerleri yıkanır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.