Çim nasıl biçilir?

Yemyeşil, iç açan görüntüsü ile çimler bahçelerimizin, parklarımızın olmazsa olmazıdır. Çim, her türlü amaçla gerçekleştirilen peyzajın da ana unsurudur. Görsellikte ve kalitede maksimum verim alabilmek adına çimler düzenli bir bakıma mutlaka tabi tutulmalıdırlar. Çim bakımının ana unsurları ise, sulanması, ilaçlanması ve biçilmesidir. Sulama her türlü bitkide olduğu gibi çimler açısından da hayati öneme sahiptir. Ot zararlılarından korumak adına keza ilaçlama da öyledir. Tüm bu adımlar ile elde edilen gür ve bakımlı çimlerin ise düzenli bir şekilde biçilmesi de kalıcılık açısından önemlidir.


Çimlerin boyları 5 cm i geçtiğinde biçmemiz gerekir. Çimler ılık ve yağışlı günlerde çabuk uzar, böyle zamanlarda haftada iki kez biçilmeleri gerekebilir. Sıcak ve kuru havalarda büyüme yavaşlar, daha seyrek biçilirler. Biçilme gerekliliğini 5 cm i geçip geçmediğinden anlayabiliriz. Fazla uzamış çimleri çim makinasının bıçağını uygun yüksekliğe getirip, birkaç seferde biçmemiz doğru olur.

- Standart kesim yüksekliğini için 2.5 cm civarı ayarlamalıyız.

- Çimlerimizi biçmeden önce, bahçemizi esnek çim tarağı ile her türlü artık ve kuru yapraklardan temizlemeliyiz.

- Tırmıklama sırasında hem çimler havalandığı için sağlıklı biçilir, hem de çime yayılan yabani otlar bu işlemle kabardıkları için dipten biçilip körelirler.

- Özellikle sıcak ve güneşli havaların akşamında biçtiğimiz çimi hemen sulamalıyız, böylelikle çimlerdeki sararmaların önüne geçmiş oluruz.

- Bahçe biçme işlemine başlamadan sahanın kuru olmasına dikkat etmeliyiz, ıslak çim kırpıntıları ve toprak makinenin içine girebilir, silindirli makinelerde bıçaklara sıvanarak makinemize zarar verebilir.

- Islak çimi elektrikli makinayla biçerken, elektrik kaçaklarına neden olabilir.

- Çim alanlarda spor sahalarındaki gibi çizgiler elde etmek istiyorsak, silindir bıçaklı makinelerle biçme işlemini yapmalıyız.

- Çim atıkları hastalık için uygun zemin yaratırlar, alanda bırakılmamalı, çim makinamızın toplayıcı sepeti olmasına dikkat etmeliyiz.

- Biçtiğimiz çimler ot ilacı ve yabani tohum taşımıyorsa kompost yapımında kullanabiliriz. İlaçlamadan sonra biçilen ilk dört atık kullanılmaz. Çim atıklarımız dan, biraz güneşte kurutup, daha sonra ağaç, sebze ve gül yataklarına sererek malç malzemesi olarak ta faydalanabiliri

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.