Silikon lekesi nasıl temizlenir?


Silikon elden nasıl çıkar?
Ele bulaşan silikonu temizlemek için öncelikle elinizi sıcak suya sokun ve 5 dakika bekletin. 5 dakika sıcak suda bekleyen elinize bulaşmış silikon yumuşayacaktır. Daha sonra yumuşayan silikonu bir bıçak vasıtası ile kazımaya başlayın. Daha sonra çamaşır tozuyla beraber kuru elinizi ovalayın. Daha sonra elinizi durulayın. Elinize bulaşmış olan silikon çıkacaktır.

Silikon Nasıl Sökülür?

Günümüzde Silikon evimizin bir çok yerinde bulunmakta, Banyoda, Mutfakta, Pencerede, vb. Eski sıkılan silikonları söküp yerine yenisine çekmek isteyebilirsiniz. Silikon sert olmadıgı gibi yapışmasındaki ayrı bir sorundur. Aşağıdaki bilgiler sizleri silikonları nasıl Söküleceğini yardımcı olacaktır.

- Silikon sert ve keskin bir biçimle sökülebilir.
- Silikonu sökmek için özel kazıyıcı apartlar kullanıla bilir.
- Silikon çıkartıcı ilaçlarda vardır, Maddeyi silikonun üzerine sürüp 30 dakika bekledikten sonra özel kazıyıcı apartla çıkartıla bilir.
- Silikon çıkartıcı spreylerde bulabilirsiniz.

Eski Silikonlar nasıl Çıkarılır?

Öncelikle kullandığınız kimyasal silikon mu mastik mi? Mastik silikona benzer, daha az yapışkan ve daha az esnektir. Eğer mastik ise şanslısınız silikondan daha kolay kesilir. Keskin ve sivri uçlu bir bıçakla kesmeye çalışın. Ufak parçalar halinde çıkacaktır. Ucu kalkan parçaları elinizle çekin çıkartın.

Silikonu üst ve alttan bir bütün halinde kesip tutabileceğiniz kadar olunca, dibinden yukarı doğru yavaşça çekin. Biraz açılıp kopacaktır. Bu işlemi tekrarlayarak biraz işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kalan küçük silikon artıklarını cam kazıyıcı, jilet, maket bıçağı benzeri bir aletle dikkatlice kazıyın.

Silikon artıklarını izopropil alkolle yumuşatarak, zımpara benzeri tırtıklı bir cisimle veya bulaşık süngerinin yeşil sert tarafıyla ovalayarak çıkarmaya çalışın. (İzopropil alkol eczanelerde sipariş verilebilir.)

Yeni silikonunuzu çekmeden önce eski silikon atıklarının tamamen tenizlendiğine emin olun. Eski silikon atıkları yeni silikonun iyi yapışmasını engeller.

Silikon atıklarını çıkarmak için daha profesyonel bir çözüm istiyorsanız. Özel silikon yumuşatıcı kimyasallar alabilirsiniz. Bu kimyasallar silikonu kestikten sonra, sadece kalan artıkların yumuşayıp daha rahat çıkmasını sağlar.

Silikon nasıl çekilir?

Silikonun uç kısmı düz bir şekilde kesilir, koni şeklindeki uç kısmı kartuşa monte edilir ve silikon tabancasına silikon yerleştirilir. Silikon çekilecek yüzeyin etrafının kenar bandı ile kaplanması, olası bulaşmalar için iyi bir önlemdir.

Silikon çekmek için uygun açı ile yüzeye yaklaşmak gerekir. Mandal basım hızı ve silikonun ilerleme hızı uyumlu olmalıdır ki, az veya fazla silikon sürülmüş olmasın. Bu işlemin ardından kenar bantlarını sökebilirsiniz.

Silikonu cekerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokra silikon göze temas etmemesi ve sonra da derhal ellerin temizlenmesi gerekir.

Genel olarak beyaz ve şeffaf silikonlar kullanılır. Beyaz silikon genel olarak PVC pencere ve kapılar, mermer kenarları, mutfak tezgahları ve banyo lavabosu gibi yerlerde kullanılırken, şeffaf silikonlar ise bunların yanı sıra, parke geçiş eşik yapıştırmaları gibi alanlarda da kullanılır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.