Çatlak Cam Tamiri Nasıl Yapılır?

Çatlak cam tamiratı, camın fiziki özellikleri nedeniyle oldukça zordur. Buna rağmen bazı yöntemlerle küçük çaptaki çatlakları ve cam çiziklerini tamir edebilirsiniz. Çatlakta oluşan hasar kısa sürede ilerleyerek daha geniş bir yüzeyi kaplayabilir. Bu nedenle çatlağı fark eder etmez önleminizi almalısınız. Küçük çatlakların bakımı büyük çatlaklara nazaran çok daha kolaydır. Unutmayın, çatlak cam yüzeyler tamir edilmiş bile olsa darbelere karşı dayanıklı değildir. Onarma işlemini yaptıktan sonra, objeyi veya yüzeyi çok daha dikkatli bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

Küçük çatlakların ve çiziklerin onarılması:
Tamamen kırılmamış, çiziklere ve küçük çatlaklara sahip cam masa, sehpa, duş kabini gibi cam yüzeylerin üzerinde aşağıdaki teknikleri uygulayabilirsiniz.

Diş macunu küçük çizikler ve çatlaklar için dolgu görevi görür. Temiz bir bez üzerine beyazlatıcılı etkili diş macunundan küçük bir parça sıkın ve yüzeye dairesel hareketler ile uygulayın. Çatlak veya çizik yüzey tamamen kapanıncaya kadar işlemi tekrarlayın. Temiz ve nemli bir bez yardımıyla kalan macunu temizleyin.

15ml amonyak ve 3 su bardağı suyu karıştırın. Temiz ve yumuşak bir bezi karışımın içine batırın. Dairesel hareketlerle çizik yüzeyi ovalayın. Görünüm düzelene kadar işlemi tekrarlayın.

Büyük çatlakların onarılması:

Cam onarma işlemine geçmeden önce mutlaka koruyucu bir gözlük kullanın. Fark edemeyeceğiniz küçük cam kırıkları gözünüze kaçarak yaralanmanıza yol açabilir.

Çatlak yüzeydeki gevşemiş cam kırıklarını çıkarın. Küçük bir jilet yardımıyla dikkatle çatlayan ve gevşemiş parçaları yüzeyden ayırın. Birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı, birkaç damla etil alkolü ve 2 bardak suyu bir kova içerisinde karıştırın. Daha sonra içerisine yumuşak bir bezi batırın ve cam parçalarını bu karışım ile yıkayın. Temizlenen parçaları kuru bir bez yardımıyla kurulayıp parlatın.

Bir şırınganın içerisine sıvı reçineyi doldurun. Çatlağın olduğu bölgeye küçük miktarlarda, fazla taşırmadan uygulayın. Herhangi bir kayma riskine karşı işlem yapılan yüzeyi sabitleyin. Sabitleme işlemi için, yüzeyde herhangi bir iz bırakmayan boya bandı kullanarak yapabilirsiniz. Yapıştırma sonrasında yüzeyin iyice kuruması için 1-2 saat bekleyin. Daha sonra bir tıraş bıçağı yardımıyla yüzeyde kalan reçineleri nazikçe temizleyin.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.