Mutfakta Havalandırma Nasıl Yapılır?

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/book/book.module on line 559.

Evlerde ve restaurantlarda oldukça önemli bir işleve sahip olan mutfaklarda görülen en büyük sorunların başında havalandırma gelmektedir. Mutfak havalandırması doğru bir şekilde yapıldığında rahat bir çalışma ortamı sağladığı gibi hijyenik bir mutfağın elde edilmesini de sağlar.

Mutfak havalandırmalarında kullanılan en uygun ve modern araç davlumbazlardır. Davlumbazların mutfak içerisindeki havalandırma işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Davlumbazlar, düzenli bir şekilde kontrol edilmeli ve mutfağın yapısına ve işlevine göre belirlenmelidir.

Endüstriyel mutfak davlumbazları, mutfak havalandırmasını ve mutfak içerisindeki iklimin düzenlenmesini sağlamaktadır. Doğru bir şekilde seçilen ve yapılandırılan mutfak davlumbazları koku, gürültü ve çevre kirliliği gibi birçok sorunu da çözmektedir. Mutfakların havalandırılması sadece mekan için değil çevre ve hava için de oldukça önemlidir. Davlumbazların doğru seçimi kötü kokuyu ve zararlı maddeleri dışarıya bırakmaz.

Mutfak davlumbazlarını kaliteli yapan en önemli etkenlerden birisi de kullanılan malzemedir. Mutfak davlumbazlarının paslanmaz çelikten yapılması gerekmektedir. Mutfak havalandırması için yapılan davlumbazlar, AISI 304 kalite malzemeden üretilmektedir. Mutfakta eğer fazla alevli çalışmalar yapılacaksa davlumbazın üretildiği malzeme AISI 316 kalitede olmalıdır. Bazı mutfaklarda ekonomik olması nedeniyle alüminyum malzeme kullanılarak davlumbaz yapılır. Bu davlumbazların kalitesi düşük olduğu gibi havalandırma işlevini de tam olarak yerine getirmez.

Mutfak havalandırmasının doğru bir şekilde yapılabilmesi için davlumbazların birleşme noktalarının gizlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kolay ve rahat bir şekilde temizlenebilmelidir. Davlumbazların, yoğuşmadan dolayı oluşacak sıvıları toplayacak olan kanallarının drene edilmesi gerekmektedir. Bunun için davlumbazın egzoz çıkışının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Mutfak havalandırma aracının esnek olmaması ve stabil bir konumda olması gerekmektedir.

Klasik davlumbaz olarak bilinen mutfak havalandırma araçları, küçük ve basit mutfaklarda tercih edilmektedir. Bu davlumbazlar duvar, konsol ve ada tipi olarak kullanılmaktadır. Havalandırma için gerekli olan filtreler klasik davlumbazlarda iç yüzeyde yer alır. Bu davlumbazların doğru bir şekilde çalışabilmesi için dış kısıma istenmeyen koku yaymaması gerekmektedir. Montaj esnasında filtre ve birleşim yerlerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.