Parkelerin kabarma nedenleri

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/book/book.module on line 559.

Parkeler belli bir ısı ve nem değerine karşı dayanıklılık göstermektedirler. Eğer bu değerlerin üzerine çıkılırsa parkede kabarma gerçekleşir. Eğer parkeler aşırı derece ve uzun süre suya maruz kaldıysa ve evinizde rutubet varsa parkelerinizin kabarması oldukça doğaldır.

Günlük olarak temizlik yaparken silinen parke yüzeyi kurulanmamış ve ıslak bırakılmışsa parkede kabarma meydana gelir. Ayrıca temizlik sırasında güçlü bir kimyasal kullandıysanız parkeleriniz zarar görecektir.

Parkeler çok aşırı ısıya ve güneş ışınlarına maruz kalmaları durumunda renk değiştirir ve kabarırlar. Çok yüksek ısılar genleşmeye neden olacağından parkelerin şekilleri bozulur. Bu nedenle soba, petek gibi ısıtıcıları kullanırken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca parke döşemesi yapılırken bu nedenle genleşme payı bırakılmalıdır. Eğer genleşme payı bırakılmazsa mecsimsel değişimlerde bile parkeler kabarabilir.

Parkeler uzun süre havasız bir ortamda kaldıysa kabarabilirler.
Montaj sırasında yapılan hatalardan dolayı kabarma meydana gelebilir. Bu nedenle işini iyi yapan kişilerle alışveriş yapınız.

Parkenizde kabarma meydana geldiğinde vakit kaybetmeden yetkili birine danışmalısınız. Bu kabarma ileri boyutlarda değilse geri dönüşü olan bir durumdur. Lakin sel baskını gibi olumsuz durumlarda parkeler çok fazla suya uzun süre maruz kaldıklarından dolayı bir daha kullanılamaz hale gelmektedirler. Parkelerin uzun ömürlü olması, parkelerin dikkatli kullanılmasından geçmektedir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz durumlara dikkat ederseniz parkelerinizi uzun süreli kullanamamanız için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.