Derzler nasıl temizlenir?

Derz, iki malzeme arasında kalan boşluktur. Seramik karo kaplama malzemeleri ebatlarına ve mekânın kullanım amacına ve fiziksel durumuna göre kesinlikle derzli olarak döşenmelidir. Çünkü zaman içerisinde ısı farklılıkları karşısında seramik karoların hacimlerinde değişmeler olur. Seramik karoların, hacimlerindeki bu değişimleri zararsız olarak atlatabilmeleri için komşusu bulunan diğer seramiklerle arasında makul bir boşluk bulunmalıdır. Ayrıca yapısal hareketlere ve hareketli yüklere karşı seramiklerin deformasyona uğramaması için derzli döşenmesi şarttır.

Seramik kaplama malzemelerinin deformasyona uğramaması için derzli olarak döşenmesi her zaman yeterli değildir. Kaplama derzlerinin ne tür bir malzeme ile doldurulduğu ve uygulamanın nasıl gerçekleştirildiği de çok önemlidir. Şayet derz boşlukları fleks olmayan beyaz çimento veya alçı gibi sert malzemeler ile doldurulur ise bu durum kaplamadaki seramik karolar üzerinde derzsiz döşenmiş gibi etki yapacaktır. Çünkü beyaz çimento veya alçı sert ve kırılgan malzemelerdir. Dolayısıyla seramikler arasına bu niteliklere sahip sert bir malzeme koymakla derzsiz döşeme arasında hiç fark olmayacaktır. Sonuç olarak kaplamada bırakılan derzler, derz dolgu malzemelerinin en uygun olanıyla doldurulmalıdır.

Çimento harcı ve yapıştırma harcı ile yapılan kaplamalarda, hem dekoratif amaçlı hem de kaplamanın uzun ömürlü olması için derz yapılmalıdır. Yapılan derzlerin doldurulmadan, derz dolgusunun güzel görünmesi ve uzun ömürlü olması açısından derzlerin çok iyi temizlenmesi gerekir. Harç parçalarının temizlenmesi ve derzlerin yeterli derinlikte olmasını sağlamak için sivriltilmiş ahşap veya plastik kamalar kullanılmalıdır. Metal temizleyiciler kullanılmamalıdır. Fayansların ve derzlerin temizlenmesi için nemli bez veya nemli süngerler kullanılır.

Kaplaması bitmiş yüzeylerde derzler arasındaki derz çıtaları kerpeten yardımıyla seramikler oynatılmadan çıkarılır.
Ucu derz aralarına göre ayarlanmış, aşırı sivri olmayan ahşap veya plastik kamalarla derz derinliği fazlalaştırılmadan yukarıdan aşağıya ve soldan sağa hareketlerle derz araları temizlenir.
Her temizleme hareketinden sonra nemli bir sünger ile derz aralarından çıkan kalıntılar silinerek temizlenir.
Kama işleminden sonra plastik fırça ile kılları derzlerin arasına tam girecek şekilde toz ve ufak parçalar temizlenir.
Son işlem olarak tekrar temiz nemli bir sünger ile kaplanacak yüzey tamamen temizlenir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.