Parke Döşeme

1. Hazırlık
Döşeme malzemesinin miktarını belirlemek için, ölçme şeridi ya da
metre yardımıyla alanın uzunluğunu ve genişliğini bulunuz. Ayrıca
bulunan ölçüye %3­5 ilave edilmelidir.

2. Zemin Tabakanın Hazırlanması:
Eski düz duvardan duvara halı gerekirse ses yalıtımını sağlamak amacıyla
parkenin altında kalabilir. Kenar süpürgelikleri çıkartırken duvar kağıdının birlikte yırtılmaması için,halıyı yerden sökerken bir adet halı bıçağı yardımıyla pervazın üst
kenarında bir ayırma kesitini çiziniz.

Şimdi halıyı otuz santimetre eninde şeritler halinde bir adet çengelli bıçak yardımıyla kesiniz. Artık fazla bir güce ihtiyaç duymadan halıyı yerden çıkartabilirsiniz. İyice oturmuş olan duvardan duvara halılarda bir adet halı pençesi oldukça işinizi görecektir. Ancak yine de yerde halı kalıntıları kalırsa, bunları kazıma bıçağı ya da halı sıyırma pensesiyle yerden çıkartabilirsiniz.

Parke döşemeleri esas itibariyle aynen PVC, mantar tabanlarında ya da eski tahta döşemelerde olduğu gibi E­çizgisi, taban üzerine direkt döşenir. Bunlar kesinlikle kuru, sıyrıksız ve düz olmalıdır. Tümsekler ise conta macunu ile kapatılabilir. Sürmek için bir adet macun ıspatulası ya da düz bir mala kullanınız. Döşeme altı / sıcak su kaloriferi üzerine yüzer bir döşeme özel bir taban şeridi ile mümkündür. Buhar barikatını tüm yüzey üzerine seriniz ve folyoyu kenarlardan yaklaşık 5 cm yukarı doğru çekiniz. Folyonun eklem yerlerine yaklaşık 20 cm binmesini sağlayınız. Bunu yapmakla, parke döşemelerini banyo ve duş ya da çamaşır yıkama ve çamaşır kurutma odaları gibi alt kattan sızacak neme karşı koruma sağlamış olacaksınız. Münferit şeritlerin eklentilerini yapışkan bant ile sabitleyiniz.

Giriş ses yalıtımını, üst üste binmeyecek şekilde buhar barikatı üzerine döşeyiniz. Yapışkan bir bant ile münferit şeritlerin eklentilerini kaymayı önlemek için sabitleyiniz.

3. Parke Zeminin Döşenmesi

Duvarların dik açılı olup olmadığını kontrol ediniz. Mesafe aralıkları ile küçük sapmaları denkleştirebilirsiniz. Ahşap sürekli genleştiğinden dolayı,duvarlara olan mesafe hazır parkelerde 15 mm olmalıdır.

Birinci hazır parke elementin yiv tarafı ile duvara konur ve ara kama ile sabitlenir. Sonraki element ise birinci döşeme tahtasının ön yüzüne konur ve arkasından çekiç ve darbe kütüğü ile derzler kapatılır. Her bir sonraki döşemede çapraz derzlerin oluşmamasına, bunun yerine asgari 40 cm dolaylarında bir büyüklüğe sahip dolgu aralığı bırakmaya özen gösteriniz. Bu durum genelde, son olarak duvar dibine yerleştirilen döşeme tahtasının arta kalan parçasının bir sonraki sıranın başlangıcı olarak kullanmanızdan kaynaklanmaktadır.
Eğer mekan 8 metreden daha genişse, parkelere gerekli hareket serbestisini sağlamak için genleşme derzi olarak tabir edilen profilleri monte etmenizi öneririz. Şimdi kapı kasnaklarının kısaltılması gerekir. Yüksekliği bulmak için, buhar barikatının bir parçasını ve bir adet parke kalasını üst üste koyunuz. Bulunan bu yükseklik artı bir milimetre bir adet Japon testeresi ile kesilir ve kapı çevresi altına parke döşenir. Duvara olan hareket mesafesi aynı zamanda geçiş profilinin sabitleştirme pervazında uygulanması gereklidir. Son sıraya gelindiğinde parke uzunluk ayarına göre kesilecek olup, çekme koluyla duvara monte edilecektir.

4. Kenar Süpürgeliklerin Takılması

Gerilimleri engellemek için, kenar süpürgelikler parke ile temas etmemelidir. Köşelerde kenar süpürgelikler gönyeburun ya da ökçeli testere ile 45 derecelik bir açıda kesilir.

5. Profi­Tipler

Zemin tabakanın kuru olup olmadığının tespiti için, yaklaşık 50 x 50 cm ebatlarında bir parça folyoya ve yapışkan bir banda ihtiyaç duyacaksınız. Bir duvar fırçası ya da elektrikli bir süpürge ile yerin bir bölümünü temizleyiniz ve hava geçirmeyecek şekilde üstünü kapatın›z. 24 saat geçtiktensonra plastik folyonun altında buğulu bir nem oluşmuşsa ya da çevreye göre zemin tabaka oldukça koyu çıktıysa, taban oldukça nemli demektir.
Böyle bir durumda, uzman bir kişiye nem oranın›n ölçümünü yaptırmak oldukça mantıklı bir karar olur. Zemin tabakadaki tümsekler en iyi yapay reçine ile kapatılır. Köşelere ve kalorifer borularına ulaştığınızda aynen şu sırayı takip ediniz: tam olarak ölçüyü aldıktan sonra çizilen çizginin uzunlamasına doğru elementi bir zıvana testeresiyle kesiniz. Bu işlemi yaparken duvara olan 15 mm aralığı unutmayınız. Kalorifer borularında trapez kesitler önerilir. Uygun pervazlar, uyarlanan yerler daha sonra kaybolacaktır. Diğer bir olanak ise standart parke boyalarında piyasada bulunan silikonların kullanımıdır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.