Ahşap Rendeleme

Ahşap rendesi ve rende makineleri olmak üzere birçok değişik modelde rende bulunmaktadır. Zımparalamaya kıyasla rende ile daha kısa sürede malzemeler işlenebilir ve doğru bir çalışma yöntemi ile geniş yüzeylerde dahi homojen bir kalınlık elde edilebilir.

Rendeleme - Üst yüzeyin işlenmesi
Ahşap parçaları testere ile kesildikten sonra, üst yüzeyleri kesim sırasında testere demirinden dolayı tam olarak düz değil, „pürüzlü" kalırlar.

Kalas ve lataları ham, yani işlenmemiş olarak temin etmek oldukça ekonomiktir. Bunları alıp, rende ve zımpara yardımıyla pürüzsüz ve düz hale getirebilirsiniz.

Mobilyalarda arzu edilen pürüzsüz ve temiz yüzeyler, rende işleminden sonra yapılan cilalama ile elde edilebilir. Makine ile rendelenmiş ahşap parçalara, çoğunlukla bir işlem daha yapmak gereklidir. Özellikle ahşap, başka tekniklerle de işlenmiş ise böyle bir düzeltme (düzleştirme) işlemi çok gerekli olabilir.

Ahşap parçaların üst yüzeylerinin düz olması sadece ürünün güzel görünmesi için değil, aynı zamanda ahşabı zararlı haşarattan korumak için de önemlidir. Örneğin ağaç güvesi yumurtalarını en çok ahşap üzerindeki çatlaklar ve yarıklar arasına bırakır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.