Yerden ısıtmalı zeminlere Parke Hangi ağaç cinsleri kullanılmalı?

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/book/book.module on line 559.

Ahşap iyi bir iletken değildir. Değişik ağaç cinslerinin ısı iletkenliği 0.10 ve 0.20 W/m2K arasında farklılık gösterir. Benim bu tür bir zemin üzerine döşenmesini tavsiye edebileceğim ağaçlar Meşe, Ceviz, Merbau ve Doussie‘dir. Kayın, Akçaağaç ve dişbudak ağaçlarını ise bu tür zeminler için uzak durulması gereken seçimler olarak gösteriyorum.

Yerden ısıtmalı bir zemin üzerinde kullanılmasını tavsiye edeceğim. Malzeme kalınlığı lamine parkede en fazla 15 mm. ve masif parkede 20 mm.’dir.

Yerden ısıtma, genişliği 57 mm.’den fazla olan ahşap zemin malzemeleri üzerinde korkunç etkiler bırakabilir. Aslında bu tür bir zemin üzerinde mümkün olduğu kadar küçük parçaların döşenmesi malzemenin hareketini azaltmak açısından en mantıklısı olacaktır. 2 ya da 3 katlı lamine parkeler bu tür bir uygulama için en ideal seçimlerdir.

Şapın altına bir buharlaşma önleyici hatta üzerine de bir buharlaşma önleyici katman uygulaması yapmak mantıklı olabilir. Ancak yine de parke döşemeye başlamadan önce şapın iyice kurumasını beklemek zorundasınız.

Parkeyi döşetmeden yaklaşık 10 gün önce ortam rutubetine alışması için uygulama yapılacak alana istiflemelisiniz. Döşeme işlemi mutlaka yapıştırarak yapılmalıdır. Bu tür bir zeminde yüzer sistem bir döşeme yapmak, parke ve şap arasına havadan oluşan bir üçüncü yalıtkan katman eklemek demektir ki bu zemindeki ısıtma sisteminin performansını oldukça düşürebilir.

Kullanılacak tutkalın kalitesi de zemininizin performansına etki edecek bir diğer unsurdur. Kalitesiz bir tutkal malzemede kopma ve benzeri istikrarsızlıklara sebebiyet verebilir.

Bu tür zeminler üzerinde su bazlı cilalarla yapılacak bir bitiş uygulaması çeşitli problemlere sebebiyet verebilir. Pek çok uygulamacı yerden ısıtmalı zeminlerde solvent bazlı cilaları tercih etmektedir.

Ancak benim tavsiyem bu tür zeminler üzerinde mumlu veya yağlı bitişler uygulamaktır. Bu malzemeler altlarındaki ağacın da nefes almasını sağladıkları için yerden ısıtma sisteminin ahşap malzeme üzerinde oluşturacağı baskıyı en aza indireceklerdir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.