Silikon nasıl çekilir?

Silikonun uç kısmı düz bir şekilde kesilir, koni şeklindeki uç kısmı kartuşa monte edilir ve silikon tabancasına silikon yerleştirilir. Silikon çekilecek yüzeyin etrafının kenar bandı ile kaplanması, olası bulaşmalar için iyi bir önlemdir.

Silikon çekmek için uygun açı ile yüzeye yaklaşmak gerekir. Mandal basım hızı ve silikonun ilerleme hızı uyumlu olmalıdır ki, az veya fazla silikon sürülmüş olmasın. Bu işlemin ardından kenar bantlarını sökebilirsiniz.

Silikonu cekerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokra silikon göze temas etmemesi ve sonra da derhal ellerin temizlenmesi gerekir.

Genel olarak beyaz ve şeffaf silikonlar kullanılır. Beyaz silikon genel olarak PVC pencere ve kapılar, mermer kenarları, mutfak tezgahları ve banyo lavabosu gibi yerlerde kullanılırken, şeffaf silikonlar ise bunların yanı sıra, parke geçiş eşik yapıştırmaları gibi alanlarda da kullanılır.

Pencere Ve Cama silikon nasıl çekilir?
Silikonun uç kısmı bir bıçak yardımıyla kesilir. Ardından uç kısmına takılan uzun aparat takılır ve bu aparatın da ucu kesilir. Bu işlemler için aşağıdaki resimlere tıklayıp büyütebilirsiniz.

Silikon çekilecek yüzeye silikon tabancasını çapraz şekilde tutarak, tabancaya yavaşça basılır. Silikon çekeceğiniz güzergah boyunca yavaşça hareketlerle uygulama yapılır. Tabancayı hızlı hareket ettirmek ya da tetiğe fazla basmak silikonun eşit dağılmasını engeller, kötü görüntü oluşturur.

Silikon çektiğiniz yüzeyde fazlalıklar ya da düzgün olmayan yerler oluştuysa, temiz bir plastik eldiven takarak silikonlu yüzey parmakla düzeltilir. Eldiven bulamazsanız elinize bir miktar sıvı sabun alarak düzeltme işlemini yapabilirsiniz.

Artık silikonun kurumasını bekleyebiliriz. 1-2 saat içinde silikon kuruyacaktır.

Silikon Çekmenin Pratik Yolları
Silikon çekme işleminden zeminin toz, kir, yağ vs. gibi maddelerden arındırılmış olması gerekmektedir.

Silikon çekme işlemi için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır;

° Silikon kartuşu,
° koni şeklindeki uç kısmı,
° Silikon tabancası,
° çıkartılabilen kenar bandı,
° sıvı sabun veya sabunlu su,
° naylon eldiven,
° naylon poşet veya bez-kağıt havlu

Silikonun uç kısmı düz bir şekilde kesilir, koni şeklindeki uç kısmı kartuşa monte edilir ve silikon tabancasına silikon yerleştirilir. Silikon çekilecek yüzeyin etrafının kenar bandı ile kaplanması, olası bulaşmalar için iyi bir önlemdir. Silikon çekmek için uygun açı ile yüzeye yaklaşmak gerekir. Mandal basım hızı ve silikonun ilerleme hızı uyumlu olmalıdır ki, az veya fazla silikon sürülmüş olmasın. Bu işlemin ardından kenar bantlarını sökebilirsiniz.

SİLİKON ÇEKERKEN, SİLİKONUN GÖZE TEMAS ETMEMESİ VE SONRASINDA DERHAL ELLERİN TEMİZLİĞİ YAPILMALIDIR.

Genel olarak beyaz ve şeffaf silikonlar kullanılır. Beyaz silikon genel olarak PVC pencere ve kapılar, mermer kenarları, mutfak tezgahları ve banyo lavabosu gibi yerlerde kullanılırken, şeffaf silikonlar ise bunların yanı sıra, parke geçiş eşik yapıştırmaları gibi alanlarda da kullanılır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.