Lavabo nasıl açılır?

Bir evde meydana gelebilecek olan en can sıkıcı durumlardan birisi de tıkanan lavabo giderleridir. Birçok kişinin başına gelen bu talihsiz olay, bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de başınıza gelmiş demektir.

Öncelikle artık günümüzde teknoloji, çok büyük oranda ilerleme kaydetmiştir. Hayatamızın her alanına giren teknoloji, çeşitli gider borularımıza dahi girmiştir. Şimdi biz, sizlere bu yazımızda evde kendi imkanlarınızla tıkanan lavaboları açabilmeniz için lavabo açma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Aşağıda anlatacağımız yöntemler ile pratik bir şekilde tıkalı lavabo borusu nasıl açılır, bunu öğrenmiş olacaksınız. Ancak deneyeceğiniz yöntemler ile tıkalı olan lavabonuzu açamazsanız, bu işi profesyonel olarak yapan bir firmayı çağırarak, lavabonuzu veya çeşitli gider borularınız teknolojik aletlerin yardımı ile açtırınız.

Bu işi ehil olmayan kişiler yaparlarsa evinizde birçok yeri kırıp dökeceklerdir. Bu sebeple bu konuya mümkün mertebe dikkat ediniz.

Önce Lavabonun Tıkanmasına Karşı Tedbir Alınız!
Tıkanmış olan herhangi bir lavabo kolay veya zor bir şekilde mutlaka açılır. Ancak ilk önce lavabonun tıkanmasını önlemek gerekir. Peki, bunun neye dikkat etmek gerekir?

Lavabonuzun içine çay tanelerinin kaçmasını önleyin.
Bulaşıkları küvette yıkarken başta pirinç taneleri olmak üzere diğer tanelere dikkat edin.
Aşrı yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra, lavaboya kaynar su dökün ki yağlar donarak gideri tıkamasın.

İlla lavabonuzun tıkanmasını beklemeyin. Arada bir lavabo açıcı satın alarak, lavabonuza dökün

Yine küvettin içerisini iyice su ile doldurduktan sonra pompa ile baskı yaparak suyu basınçlı bir şekilde gidere yönlendirin

Peki, Tıkanmış Olan Lavabo Nasıl Açılır?
Öncelikle lavabo açmak için doğal yöntem veya yöntemleri bilmeniz gerekmektedir. Bu yöntemleri kullandığınızda lavabonuz açılmış olacaktır. Bir de fiziksel imkanlarıkullanılarak tıkalı lavaboları açma yöntemi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Karbonat ve sirke: Karbonatla lavabo açma yöntemi yaygın bir şekilde bilinen bir yöntemdir. Ancak buna bir de sirke ilave ettiğinizde işiniz daha çok kolaylaşacaktır. Tıkalı yere yarım bardak karbonat ile sirke dökünüz. Ardından da oraya kaynar su dökünüz. Eğer durum çok vahim değilse birkaç denemeden sonra açılacaktır.

Lavabo açma Teli: Eğer lavabonuzu yukarıdaki yöntem ile açamadıysanız, lavabo açma teli kullanabilirsiniz. Bu tel her şekle girebilen bir teldir. Bu daha kesin bir çözümdür. Tıkalı olan yere bu teli zorladığınızda tıkalı yerler muhtemelen açılacaktır.

Her markette kolaylıkla bulunan; karbonat, sirke ve tuz ile tıkanmış lavabo kolaylıkla açılır. Bir su bardağı karbonat ve bir bardak sirke karıştırılarak gider alanına dökülür. Ardından eldiven takılmış bir elinizle ya da tıpa ile gider kapatıp 30 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Tıpa çıkarıldıktan sonra yaklaşık bir litre kadar kaynar su dökülerek boru açılır. İşlem 1 su bardağı karbonat ve yarım su bardağı ince tuz ile beraber de yapılabilir. Tuz karışımının kullanılması durumunda bekleme süresi birkaç saate çıkar. Ardından iki bardak kaynar su dökülerek tıkanıklık açılır. Kaynar suyun ardından soğuk su dökülerek giderin açıldığı kontrol edilmeli, yeterli açılma gerçekleşmemişse pompa işlemi yapılmalıdır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.