Delinen lavaboya nasil tamir edilir?


Aslında plastik su borusunda delik olmaz. Plastik boruda delik denilen şey, çatlak bir yerden suyun sızması durumudur. Bir boruda delik oluşabilmesi için, matkap ile delik delmek ya da sivri bir şeyle boruya darbe yapıp delik açmak gerekir. Su tesisatlarında olan ise borunun basınca dayanamayarak veya aldığı bir darbe ile çatlaması durumudur. Zaten yarılan plastik su borusu, tek bir noktadan değil de çatlağın borudaki uzantısı kadar su çıkaracağından borunun kendiliğinden çatladığı belli olur. Özetle patlayan su borusu deliği ayrı, çatlama ayrıdır.

Yeni veya eski lavabolarda kirik ve çatlaklar icin en iyi çözüm epoksi macunlar. Bu Yapıştırıcılar bu tip delik kapatma çatlak onarmaların da mükemmel sonuçlar verir. Kimyasallara ve suya dayanıklıdır.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?
Demir ve galvaniz borular zamanla çürüyerek su kaçırmaya neden olsa da plastik su borularının patlayarak su sızıntısı yapmasının çeşitli nedenleri vardır.

Plastik su borusu doğru kesilmemiş olabilir.
Plastik su borusu testereyle kesilmiş olabilir.
Plastik su borusu kaynağı esnasında makine çok ısıtılmış olabilir.
Plastik su borusu kaynağı sırasında makine az ısınmış olabilir.
Borular ıslak, montaj yapılan yer tozlu veya pis olabilir.
Plastik boru dışarıdan müdahale ile (matkap ile delmek vb.) delinmiş olabilir.

Metal borusunda bir çatlak kapatın
- Metal borudaki bir çatlak conta en kolay olanıdır. En önemli şey, çatlağı tam olarak bulmak.

- Mevcut çatlağın etrafındaki alanı iyice temizlemeniz ve kurutmanız gerekir. Ayrıca önümüzdeki birkaç saat içinde kanalizasyon borusuna su girmemesini sağlamalıdırlar.

- Gaz brülörünüz varsa ve lehimleyin, çatlağı kapatmak için kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi sadece gaz yakıcı ile ısıtmanız ve bazı lehim malzemelerini uygulamanız gerekir. Çatlakları kapatmanın başka bir yolu da özel sızdırmazlık malzemeleri kullanmaktır. Donanım mağazasında uygun malzemeler mevcuttur. Metalden yapılmış kanalizasyon boruları için bir dolgu macunu hamuru andırıyor.

- Bu hamuru şiddetle yoğurmalısın. Kesinlikle eldiven giymelisiniz. Daha sonra, bir kez de boşaltma borusunun çevresine tamamen koyduğunuz uzun bir iplikçik oluşturursunuz. Kütlenin çatlağı kapattığından emin olmalısın.

- Yaklaşık 24 saat sonra malzeme sertleşmis ise ve kanalizasyon borusu yeniden kullanılabilir.

Plastik kanalizasyon borularında çatlakları kapatın

- Plastik kanalizasyon borularındaki çatlaklar sadece borular PVC veya ABS'den yapılmışsa kapatılabilir. PE kanalizasyon boruları sızdırmaz. Bu tür boruların yüzeyi o kadar yumuşaktır ki, hiçbir yapıştırıcı ona yapışmaz.

- PVC veya ABS'den yapılmış kanalizasyon borularını sızdırmaz hale getirmek için, özel sızdırmazlık ürünleri ticari olarak temin edilebilir. Bunlar bir toz, reçine ve bir gazlı bezden oluşur.

- İlk önce tozu reçine ile karıştırın ve kuvvetlice karıştırın. Daha sonra, karıştırılmış maddenin bir kısmını, tüpün önceden temizlenmiş kısmına uygulayın.

- Sonra gazlı bez sargısını tüpün iki katı etrafına sarın. Daha sonra dolgu macununun bir kısmını gazlı bez bandajına tekrar uygulayın.

- Ardından, sonraki iki sargıyı ve tekrar sızdırmazlık maddesini takip edin. Her şey 10 sargıya sahip olana kadar yapılır. Son gazlı bez parçası daha sonra sızdırmazlık maddesine yapıştırılır.

- Bir gün sonra, ajan kanalizasyon borusundaki çatlakları iyileştirdi ve sızdırmaz hale getirdi.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.