Laminant parke çizikleri nasıl yok edilir?

Parke çizikleri mekanlarda yaşanan en büyük sorunlardan biridir. Özellikle evlerde, yerlerde oluşan çizikler gözü çok rahatsız eder ve yaşam alanınıza kötü bir görüntü verir. Yer döşemesi olarak sıklıkla kullanılan laminat parkelerde oluşan bu çiziklerden kurtulmanın farklı yolları vardır. Biz de laminat parke düşmanı olan çiziklerden kurtulmanın yollarını inceledik.

Laminat parke ile ilgili bilinen en büyük yanlış, çizilmez oluşudur. Hiç bir ürün ya da malzeme için, yüzde yüz çizilmezlik garantisi verilemez. Ancak bir ürün diğerine göre daha dayanıklı olabilir. Eğer mekanınız için yer döşemesi olarak laminat parke tercihinde bulunduysanız, parkenizi korumak için özen göstermelisiniz.

Eğer parkeleriniz de dolap, koltuk vb. eşyaların çekilmesinden kaynaklı derin çizikler mevcutsa, bunlar bir takım boya karışımları ve dolgu malzemeleri ile kapatmak mümkün olacaktır. Laminat parke üzerinde oluşan ince çizikler içinse, marketlerde satılan basit boya kalemleri ile idare edebilirsiniz. Parkeniz ile aynı tonda alacağınız bir parke kalemi, diğer bir adıyla rötuş kalemi ile çizik bölgeyi boyamanız işinizi görecektir. Ya da ufak çizik ve delinmelerde, aynı renk ahşap macunu kullanılarak rötuş yapılabilir. Yine de çizik oluştuktan sonra baş etmektense, parkeyi hasara uğratmamak sizin için en iyisi olacaktır. Bunun için, marketlerde satılan eşyaların altına yapıştırmak için üretilmiş keçeler, parkenizin çizilmesini engeller.

Laminat Parke Temizliği
Laminat parkeleri temizlerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, yoğun ıslak bez ve paspas kullanmamanızdır. Laminat parkeler için satılan özel yer temizleyicilerini kullanmanızda fayda olacaktır. Hafif nemli bir bez ya da paspasla parkenizi temizleyebilirsiniz. Aksi halde ıslak olarak sileceğiniz parkelerinizde kabarmalar, şişmeler gerçekleşebilir. Özellikle parkelerin köşe ve eklenti yerlerinin bir çoğunda, ıslaklık nedeni ile şişmeler olabilir. Ayrıca parkenizi temizlerken fazla olmamak şartıyla saf sirke kullanabilirsiniz.

Su bazli ahsap tamir kalemi
Hasar ve zarar görmüş iç mekan yüzeyler için kullanıma hazır, kolay işlenebilen ve treadable dolgudur. Ahşap da oluşan delik, derz, sıyrık, göçük, yırtık, derinlik ve çentik gibi hasarların tamiratında kullanılır. Mobilya, kapı, parke, hol, lambri, bar v.b. yüzeylere uygundur. CLOU Holzpaste ile tamir edilmiş yerler perdah, rende, eğe, kesme, delme ve hatta renk ve cila atılabilir. Tüm renkler kendi aralarında karıştırılabilir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.