Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Olur?

Sonbaharda bahçe bakımı özellikle uzun ve sıcak geçen yaz günlerinden sonra bahçelerimiz için çok büyük önem taşımaktadır. Bitkilerimiz yazın sıcağından, kuru havadan yorgun bir şekilde çıkmış olup, ekim ayı sürgünlerine hazır bir durumda olduğu için özellikle ekim sonu, kasım başı yapacağımız sonbahar budamaları, bahçemizde yapacağımız kış gübrelemesi, çimlerimiz üzerinde boş alanlar için yapacağımız ara dikimler ve baharda açacak soğanlı bitkiler için yapılacak hazırlık, sonbahar bakımı için önem teşkil etmektedir.

Eğer toprağınız besin maddesince fakirse organik gübre ya da besice zengin gübre takviyeleri yaparak toprağa yedirebilirsiniz. Böylece toprağınız bahar aylarını verimli bir şekilde karşılayacaktır. Mevcut olan çim alanlarınızda bozulmalar varsa onlara ara dikimler yapabilirsiniz. Ayrıca çimlendirme için sonbahar uygun bir mevsimdir. Toprak daha sıcak olduğu için çimlenme kolay olur ve çimleniriz sonbahar yağmurlarından da faydalanmış olur.

Sonbaharın özellikle önemli olan bir diğer yönü de sonbahar sonunda yapacağımız dikimler kışın doğanın kendi sirkülasyonunda sulanacağı, kar suyunu alacağı için bitkinin rahat bir köklenme sağlayarak baharda çok gür bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Bu yüzden sonbahar dikimleri özellikle ağaç dikimleri için ilkbahar dikimlerinden daha büyük önem taşımaktadır.

İlkbaharda açan soğanlı bitkilerin dikimi kasım ayının başlarında yapılmalıdır. Bunun dışında bu soğanlı bitkilerin iklim koşulları dikkate alınarak yağmurlardan önce dikilmesi bahar verimliliğini arttıracağı için sonbahar mevsiminde bunu kaçırmamak gerekmektedir. Ayrıca ağaç dikimlerine sonbaharda daha çok önem verilmesi gerekmektedir.

Sonbahar; bakımın çok daha kolay olduğu, sulamanın yağmurlar ve kar vasıtasıyla gerçekleştiği bir dönem olduğu için sonbaharda yapılan dikimler bahçe sahiplerini ekstra bakım külfetinden de kurtarmış olmaktadır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.