Elektrikli Beyaz Eşya Tamiri

Her elektrikli ev aleti, eninde sonunda bir gün eskisi kadar iyi çalışmayı bırakır. Peki ne yapmak lazım, tamir ettirmek mi yoksa yenisini almak mı? Tamir ettirirsek kaça mal olur?

“Eskiden Çalıştığı gibi Çalışmıyor”

Eski sadık çamaşır makineniz son demini yaşıyor olabilir. Tamir ettirmek, piyasadaki ucuz modellere göre pahalı görünebilir ama bu ucuz modellerin de kısa sürede bozulmayacağı ne malum? Belki de eski ve kaliteli makinenizin daha uzun bir ömrü var. Belki de güzelim eski çamaşır makineniz bir köşede kırık dökük yatarken siz aslında geçici çözümlere para harcıyorsunuz.

“Onarım Masrafından Kısmak için Ucuz Olanı Alacağım”

Tüketici kültürdeki yaygın anlayış yavaş yavaş bir şey bozulduğu zaman yenisini alma anlayışına doğru gidiyor. Ama bu şekilde düşünürken eski makinenin yok edilmesi, yeninin alınması, monte edilmesi vs. gibi harici tutarlar göz önünde bulundurulmuyor. Yeni alınan model nitelikçe ve daha ucuz bileşenlerden dolayı bozulmayacak mı?

Tamirci çağırmak rahatlıkla makineyi yenilemekten daha az masraflı olur (elbette bu sorunun ne olduğuyla ilgili). Üstelik tamir ettirmek, sizin açınızdan daha az çaba gerektirir, çevre için daha iyidir ve cihazın ömrünü önemli derecede uzatır.

“Peki, Ne Zaman Yenilemek Gerekir?”

Ancak dikkate alınması gereken bazı faktörler de var. Örneğin cihazınız 7-8 yaşını geçtiyse çoğunlukla yenisini almak daha iyi bir fikirdir.

Kendiniz tamir etmeyi de deneyebilirsiniz ama gerekli eğitim, malzeme ve yedek parçalarınız olmadan iyi bir sonuç almanız çok zordur.

Kısacası, bir tamirci çağırmak en ucuz ve en güvenli yöntem olmanın yanı sıra makinenizden en iyi performansı alabileceğiniz ve ömrünü uzatabileceğiniz en mantıklı çözümdür.

Cihazınızın tipine göre yenisini alma zamanı, tamir masrafları ve muhtemel arıza sebepleri çeşitlidir:

Buzdolabı: 200-500 TL (Kompresör, motor)
Klima: 150-800 TL (Kompresör, gaz)
Çamaşır makinesi: 150-400 TL (Programlama cihazı)
Bulaşık makinesi ; 50-300 TL (Tahliye pompası, programlama cihazı)
Derin dondurucu: 150-350 TL (Termostat, motor)
Fırın: 100-200 TL (Turbo)
Kurutma makinesi: 100-300 TL (Rezistans, termostat)
Elektrikli süpürge : 100-200 TL (Motor, kablo)
Mikrodalga: 60-180 TL (Rezistans)

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.