Salon Yenileme Sırları nelerdir?

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/tamir/domains/kolaytamir.com/private_html/modules/book/book.module on line 559.

Salon, yenileme için güzel ve zevkli döşenmesi olan bir mekandır fakat yanlış tercihlerde bulunursanız salonunuzu içine girmek istemeyeceğiniz bir mekan haline de getirebilirsiniz. Daha öncelerden gelen alışkanlıklar doğrultusunda Türk ailesi salonlarını misafirlere açıyor salonlar sadece misafirler için kullanılıyordu. Modern yaşama biçimini benimsemekle birlikte artık insanlar rahatlıkları için salonlarını yaşama alanları haline getiriyorlar.

Yenileme için salonun ferah olması salon dekorasyonu için alternatiflerinizi arttıracak bir faktördür. Bu bakımdan salon için çok kolay seçimler yapabilirsiniz ama salon rengi konusunda doğru seçimi yapabilmek için biraz daha ayrıntılı düşünmenizde fayda var. Çünkü salon mobilyaları ile, salon renginizin uyumlu olması son derece önemli bir ayrıntıdır.

Salon yenileme için öncelikle bir salon teması seçmeniz gerekiyor. İlk önce ne tür bir salonunuzun olması gerektiği konusunda karar vermelisiniz. Yenileme sonrası klasik, eğlenceli, rustik ya da daha huzur veren bir salon mu istiyorsunuz? Buna karar verdikten sonra salon yenileme için boya ve mobilya seçimlerine başlayabilirsiniz.

Yenileme için ikinci adım olarak salonunuzda hangi rengi kullanacağınıza karar vermenizdir. Daha uzun zaman geçirdiğiniz ve size dinginlik vermesi geren salonlarınızı yenilemede mavi veya yeşil tonlarını kullanmanız daha rahat ve huzurlu ortamların yaratılmasını sağlayacaktır. Eğer binanızın cephesi kuzey cepheye bakıyorsa sarı tonları, güney cepheye bakıyorsa daha sıcak tonların kullanılıyor olması daha doğru seçimler yapmanız noktasında size yardımcı olacaktır. Bazı duvarlarda farklı renk tonlarıyla tonsürton çalışmalar veya tam zıt renk çalışmaları da yapabilirsiniz. Bu salonunuza hareketlilik getirecektir. Ya da yenileme yapacağınız salon duvarlarınızda duvar kağıtları tercih ederek salonunuzu şık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Salon yenileme için bir sonraki adım ise mobilya seçimidir. Yenileme için seçeceğiniz mobilyalarda öncelikle bütçenizi göz önüne almalısınız. Eğer yenileme yapacağınız salon küçük ise koyu renklerden çok açık renkler tercih edilmelidir. Küçük salon için çok fazla eşya tercih etmemelisiniz. Duvarlarda çok büyük bir çerçeve kullanmak yerine küçük çerçeveler ahenkli bir şekilde duvarınıza asabilirsiniz. Yenileme yapacağınız salonda ayna kullanabilirsiniz bu mekanı daha geniş göstermenize fırsat verecektir. Eğer büyük bir salonda yenileme düşünüyorsanız burada önemli olan orantıdır. Yenileme için büyük mobilyalar seçip küçük bir sehpa kullanamazsınız. Her seçeceğiniz eşya diğerleriyle orantı sağlamalıdır. Yenileme yapacağınız salon büyükse sedirler ve büyük hacimli şık kanepeler tercih edebilirsiniz.

Salonlarınızı televizyon seyretmek, misafir ağırlamak ya da yemek yemek için kullanıyorsanız eğer salonda yapacağınız yenileme için farklı aydınlatma biçimlerinin bir arada kullanabilirsiniz. Yenileme yapacağınız salonda yemek masası için ayrı bir şık avize ve oturma bölümü için farklı bir aydınlatma kullanarak salonunuzu etkili bir görüntüye kavuşturabilirsiniz ve spot lambalar kullanarak salonunuzdaki aydınlatmalara zenginlik katabilirsiniz.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.