Halı Döşeme Ve Tamiri Nasıl Olmalı

Halı döşeme tamiri genellikle halıya değer kaybettirir. Bazı zararlar ise halıyı tümden kullanılmaz hale getirebilir. Ancak bazı durumlarda sağlıklı şekilde yapılacak bir tamir faaliyeti daha kolay şekilde tamamlanabilir. Halınızın tamir veya onarımı için sadece başına önemli zararların gelmesi de gerekmez, zaman geçtikçe halıda başlayan eskime ve bozulmalar da tamiri gerektiren sebeplerdendir.

-Halınıza gelecek katı bir lekeyi mümkün olan en hızlı şekilde Halınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Ancak eğer bu leke sıvı ise halı lifleri bu lekeyi çok çabuk bir şekilde emer ve bunu çıkarmanız çok kolay olmayacaktır. Kuru bir bez veya mendiller yardımıyla lekeli alanı kurulamak, lekenin ıslak şekilde fırçalanarak daha fazla dağıtılmasından daha iyidir. Çamaşır suyu uygulamak da halının kendine zarar verir. Burada özel halı yıkama deterjanları kullanılması daha sağlıklıdır.

-Halının başına gelecek belki de en kötü şey yanma tehlikesidir. Eğer bu tehlike sonucunda küçük yanıklar oluştuysa bunları isleme, karartma gibi farklı tekniklerle süsleyerek halının görünümü kurtarabilirsiniz. Ancak yanan bölge büyükse bu alanı keserek yeni bir parça veya yama ile tamamlama faaliyeti de çözüm olabilir.

-Zaman içinde meydana gelecek doğal tepkilerden biri olan tüylenme sorunu, kısa zamanda önü alınmaz ise tüy atma sorununa dönüşebilir ve halınızı kaybetmenize sebep olabilir. Buna göre yapmanız gereken sürekli olarak vakumla bu tüyleri çekmektir. Bu faaliyetlerin sentetik halılardan daha fazla olarak doğal dokuya sahip halılarda ortaya çıktığını da söylemek gerekir.

-Olası tehlikelerden biri olan su baskınları da halıya kalıcı zararlar verebilir. eğer halıyla temas eden su temiz ve su gittikten sonra halı 12 saat içinde kuruya bildiyse tehlike yok demektir. Ancak tersi bir durumda mutlaka bir profesyonelden yardım istenmeli ve gerekli temizlik ve tamirler yapılmalıdır.

-Nem oranının yoğun olduğu bölgelere halı döşemesi dalgalanma yapabilir. Bu problem hava değişimi ile kendiliğinden gidebileceği gibi, halının altının yalıtımı kontrol edilerek halıyı havalandırmak ve yeniden gergin bir şekilde sermek de bir çözüm olabilir.

-Son olarak ortamdaki elektrik yükü halının özel dokusu sayesinde halıya da geçebilir ve halı statik elektrik yüklü hale gelebilir. havanın nemlendirilmesini sağlayan bir cihaz bu sorunu engelleyebilir. Ayrıca bu tehlikeye karşı özel üretilen statik elektrik alıcıları da halınızdaki elektriği alabilir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.